Hayatlarını motosiklet üzerinde geçirenlerden trafikte sağlıklı kalmak için altın öğütler

motosikletlikuryeler

HALİL BURAK ÖZ

Motosiklet üzerinde ekmek parasını kazanan motorlu kuryeler, İstanbul trafiğinde yılların verdiği tecrübeyle geliştirdikleri  hayatta kalma yöntemlerini motosiklet tutkunlarıyla paylaştı.

Ucuzagezen adlı youtube kanalında paylaşılan son videoda motosiklet tutkunları için İstanbul trafiğinde hayatta kalma konusunda adeta altın değerinde taktikler yer alıyor.  Videoda deneyimle geliştirdiği taktikleri paylaşan 3 yılı aşkın süredir motosikletli kurye olan Tarık Uysal özellikle 3 sürücü kesiminden uzak durduğunu söylüyor. Uysal, taksiciler, dolmuşçular ve otobüs şoförlerine özellikle dikkat ederek sürdüğünü ve kornayı mecburen sık kullanarak diğer sürücülerin kendisini fark etmesini sağladığını söylüyor.

Her türlü tehlikeye karşın 4 yıldır motosiklet üzerinde para kazanarak ailesini geçindirdiğini söyleyen Hayrettin Çimen ise, güvenli sürüş eğitimi alınması, yavaş ve dikkatli gidilmesi konusunda uyarıda bulunuyor. Zaman sınırlaması olan pizzacılar gibi iş yerlerinden çalışmaktan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. 4 çocuk babası Çimen “Hiçbir şey candan önemli değil” diyor.

Çocukluğundan beri motor aşığı olduğunu vurgulayan bu yüzden de motorlu kuryeliği severek yaptığını kaydeden Uğur Ünver de motosiklet sürücünün her şeye dikkat etmesi gerektiğini, kısa süre önce geçirdiği bir kazadan deneyimle arkasında bile gözü olması gerektiğini dile getiriyor.

Genç kuryelerden Mehmet Doğan da eli sürekli olarak frende olacak şekilde motosikleti sürerek ani durumlara tepki süresini kısaltacak bir yöntem geliştirdiğini söylüyor.

İstanbul trafiğinde 7 yılı aşkın süredir motorlu kuryelik yapan ve motosikleti bir yaşam biçimi haline getirdiğini belirten Murat Belek ise takip ve firen mesafesine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Belek, ne kadar deneyimli olursa olsun herkesin “korkarak” motosiklet sürmesi gerektiğini aksi takdirde bir gün bir yerine ya platin takılabileceğini ya da salasının okunabileceğinin üstüne vurgu yapıyor. Belek, yağmurlu havalarda ve yokuşlardan inişlerde nasıl sürülmesi gerektiği konusunda bilgiler veriyor.

Deneyimli motorlu kuryelerin İstanbul trafiğinde hayatta kalmak için altın ögütlerini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s