Mavi Yumurta hakkında gerçekler

Three Robin blue eggs in Robins' nest with sunshine, Ontario, Canada

Sanal ortamda on binlerce insana büyük kazanç vaat ederek para toplayan ve mavi yumurta tesisi açılışı yapan Çiftlik Bank yöneticilerinin, “5 milyon tavuktan 5 milyon yumurta”  iddiasını yeryüzünde gerçekleştirecek tavuk olmadığı ortaya çıktı.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Abdullah Aysu, Çiftlik Bank yöneticilerinin mavi yumurta yumurtlayan tavuklara ilişkin iddialarının tavukların doğasına aykırı olduğu bilgisini paylaştı.

On binlerce yurttaşın, büyük kazanç sağlama umuduyla para yatırmasıyla dikkat çeken ve 3 bakanlık tarafından hakkında soruşturma başlatılan sanal oyun ile saadet zinciri karması Çiftlik Bank’ın mavi yumurta iddiası fos çıktı.  Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın ile kendilerini Çiftlik Bank yöneticisi olarak tanıtan, Savaş Yıkılmaz ve İsmail Kamburoğlu’nun, Sözcü’den, Milliyet’e birçok gazetede yer alan,  “Günde 5 milyon yumurta“, “Mavi yumurtanın protein değerinin diğer yumurtalara göre yaklaşık 1.5 kat daha fazla”iddialarını Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu(Çiftçi Sen) Başkanı Abdullah Aysu’ya sorduk.

BİR TAVUK BİR YILDA 365 YUMURTA BİLE ÜRETEMEZ

Çiftlik Bank yöneticilerinin mavi yumurta yumurtlayan tavukları yetiştirme iddiasıyla açılışını yaptıkları bir tesiste, “5 milyonu damızlığa ayrılmak ve 35 milyonu da sofralık kullanılmak üzere yıllık 40 milyon yumurta üretmeyi günlük üretimi 5 milyon yumurtaya çıkarmayı hedefliyoruz”, “5 milyon civciv ürettikten sonra günlük 5 milyon yumurta üretimi yapacağız.” şeklinde basına yansıyan iddialarını hayretle karşılayan Abdullah Aysu, bilimsel olarak bir tavuğun 24 saat 40 dakikadan aşağı bir zamanda yumurta üretmesinin mümkün olmadığını söyledi.  Aysu iddiaların mantıksızlığına vurgu yaparak, “Bir tavuktan 365 günde 365 yumurta beklenemez. Yumurtanın oluşumunun belli aşamaları vardır. Sadece kabuğun oluşumu kireçlenme aşaması 20 saatten uzun sürer. Yeryüzünde 365 gün  yumurta veren bir tavuk yok” dedi.

mavi yumurta

RENGİ DEĞİL TAVUĞUN DOĞAL BESLENMESİ ÖNEMLİ

Mavi yumurtanın diğer yumurtaların içerdiği protein miktarının 2 katından fazla protein içerdiğine  ilişkin iddiaların da gerçek olmadığını kaydeden Aysu, tartışmasız gezen ve doğal şekilde beslenen tavuk yumurtalarının protein miktarı olarak kümeslerde yetiştirilen tüm tavuk yumurtalarından zengin olduğunun kanıtlandığını söyledi. Aysu, “Tavuk yumurtalarının besin değerinin yüksek olması, tavuk başına düşen horoz miktarının orantısı, tavukların doğada gezinmesi, bulduğu tırtıl  ve bazı böceklerle beslenmesi, hatta yediklerinizi paylaşmanızla yani doğal beslenmesiyle mümkün oluyor. Bu bütün dünyada kabul edilen defalarca kanıtlanmış tartışmasız gerçek” diye konuştu.

Aysu, bunların dışında mavi yumurta gibi farklı fikirlerle yurttaşların karşısına çıkan Çiftlik Bank gibi oluşumlara ilk defa rastlanmadığını belirterek, “Bizim 40 yıllık tecrübemiz var. Yüksek kar vaat eden ne bankerler,  ne kooperatifler gelip geçtiler. Neyin ne olduğunu bilen çiftçi böyle şeylere pirim vermez. Çiftçi şuan zarar ediyor. Sütünü zarara sattığından, ineğini kasaba gönderiyor” şeklinde konuştu.

Çiftçi Sen Başkanı Aysu son olarak, ülke tarım ve hayvancılığının ayağa kalkmasının yolunun bu tür şirketlerden değil çiftçilerin bir araya gelip, örgütlenmesinden, aracıları kaldırmasından geçtiğini ifade etti.

ÇİFTLİK BANK NEDİR?

Çiftlik Bank aslında internet üzerinden ve ABD’de ilk kez ortaya atılan ‘ponzi’ adı verilen oyun benzeri sanal bir oyun. Talep edenler siteye üye olduktan sonra sanal tarım yatırımları gerçekleştiriyor. Yatırdığı paraya göre, tavuk, arı veya keçi satın alıyor. Çiftlik Bank sitesinde şöyle vaatlerde bulunuyor, “Düzenli ve mantıklı bir şekilde Çiftlik Bank’ta vakit geçirdiğiniz de yaptığınız 1000 TL’lik bir yatırım 1 sene sonra size en az 2200,00 TL olarak geri dönüyor. Maksimum seviye de faydalanmanız durumunda ise 1000 TL başına 2800 TL’ye kadar kazanabilirsiniz.” Çiftlik Bank güya bu kazancı üyelerinin yatırdığı paraları gerçekte açtığı mavi yumurta tesisleri, inek üretim çiftliklerindeki üretimlerden elde ettiği karın paylaşımından sağlıyor. Üyelerine bu çiftlikleri istedikleri zaman gezmeleri, videolarını izlemeleri gibi güvenceler vaat ediyor. Fakat açılan bu çiftliklerden henüz bahsedilen karların elde edileceği üretimin yapılmadığı biliniyor.

Çiftlik Bank’ın Milliyet ve Sözcü’deki iddiaları için şu haberlerde yer alıyor:

http://www.milliyet.com.tr/sakarya-da-mavi-yumurta-damizlik-tesisi-sakarya-yerelhaber-2382828/

http://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/mavi-yumurta-artik-turkiyede-2077221/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s