Sezen Aksu’nun barında yılbaşı eğlencesi asgari ücretin iki katı

frankieee-barii

Sezen Aksu’nun Nişantaşı’nda sahibi olduğu Frankie adlı barda 2 kişilik yılbaşı paketi ücretiyle yeni belirlenen asgari ücret arasındaki çelişki ihalelerle semiren patronlar ile işçiler arasındaki gelir dağılımındaki uçurumu adeta teşhir eder nitelik taşıyor.

Pazar günü kutlanacak yılbaşı için müşteri kapma yarışına girişen eğlence mekanları bir birinden ilginç teklifler sunuyor. Bu mekanlar arasında Sezen Aksu’nun yüzde birlik kesime hitap eden Frankie Barı da bulunuyor. Fakat Sezen Aksu ile Kaya Demirer’in  sahibi olduğu Nişantaşı’ndaki 120 kişilik sıradan Frankie Bar etkinliklerinden çok yılbaşı paketi  fiyatıyla dikkat çekiyor.

Fiyatıyla gelir dağılımındaki devasa uçurumu da sergileyen paket tarifesi, mekanın Teşvikiye Caddesi üzerinde badigartlar tarafından korunan girişinde bir şövalye üzerine oturtulan tabelada Nişantaşı’nda alışverişe çıkanlara ve müşterilere teşhir ediliyor.

frankie-mekanlari - Copy

DANA YANAĞI, DENİZ TARAĞI İLE AROLAT DİNLENECEK

Tabelada yer alan fiyatlar ise bir emekçinin yanından geçemeyeceği oranda bulunuyor.  Özetle otelde yılbaşında bir gece konaklama ile barda Metin Arolat adlı bir popçunun dinleneceği eğlencenin bedelinin 3 bin 50 TL olduğu belirtiliyor.  Spa masajıyla birlikte 2 kişiye 3 bin 450 TL maliyet çıkarılıyor. Üstelik 40 TL otopark ücreti ve bahşiş buna dahil bulunuyor.

Peki menüde ne var? Magazin haberlerine yansıyana göre pakette yenilenler ve dinlenenler, “Yaban turp köpüğü ve raita soslu baby deniz tarağı, başlangıç olarak Alaska kral yengeç salatalık sarma, leziz narenciye hamur ile hazırlanan ördek ravioli ve ferahlatıcı kuşburnu sorbe zarif bir sunumla beğeninize sunuyor. Ana yemekte dana yanak veya buharda pişmiş fener balığının damakta kalan lezzetini özel kardan adam tatlısıyla sonlandırırken Frankie Sahne‘de eğlencenize renkli şarkılarıyla Metin Arolat eşlik ediyor.” şeklinde lanse ediliyor.

IMG-20171226-WA0000

“ÇİÇEKLERİM DÖKÜLÜR HER MEVSİM…”

Diğer yanda Türkiye’nin emekçilere verilecek ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda dün bin 603 TL olarak belirlendi. Böylece asgari ücret 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan bin 608 TL’nin altında kaldı. Trajik şekilde asgari ücretin belirlendiği komisyonda Frankie’de bir geceye 3 bin TL vermekten çekinmeyen yüzde 1’lik  patron kesiminin temsilcileri,  sendikalardan gelen 2 bin TL’lik teklifi uçuk, işbirlikçi sarı sendikanın asgari ücretin net bin 800 TL’ye çıkarılması teklifini çok yüksek bulmuştu. Hükmet de yine patronların istediğini yaparak düşük bir ücret belirlemiş oldu. Sonuçta açlık sınırı altında geçinmeye mahkum işçilere kala kala Sezen Aksu’nun ‘Benden selam söyleyin’ şarkısının, “Çiçeklerim dökülür her mevsim… Sonra yeniden açar… Ümidimin boynu bükülür… Sonra deniz bin defa taşar” nakaratını söyleyerek avunmak kaldı.

12 YILDA  ZENGİNLER DAHA ZENGİN OLDU

Sezen Aksu’nun barı üzerinde somut örneği görülen durum Türkiye’nin tamamı için geçerli bulunuyor. Türkiye’de gelir dağılımındaki devasa uçuruma sahip çarpık paylaşım Boyun Eğme dergisinin 15 Aralık 2017 tarihli sayısında rakamlarla, “AKP’nin iktidara geldi 2002 yılında Türkiye’deki en zengin yüzde 1’lik nüfus toplam servetin yüzde 39,4’üne sahipken ülkenin geri kalan yüzde 99’luk kesimi Türkiye’deki toplam zenginliğin yüzde 60,6’sını elinde bulunduruyordu. 2014’de geldiğinde Türkiye’deki en zengin yüzde 1’lik nüfus toplam servetin yüzde 54,3’üne sahip buna karşın nüfusun geri kalan yüzde 99’luk kesimi toplam servetten ancak yüzde 45.7 oranında pay alıyordu. Bu tablo bize çok açık bir biçimde ekonomik büyümenin zenginleri daha zengin yapmaya hizmet ettiğini gösteriyor. “ şeklinde ifade edilmişti. H. Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s