İşçilerin hakkını gaspta AKP ve CHP belediyeleri ile kokuşmuş sendikaların işbirliği

isci hakki

Taşeron işçilere kadro yalanının ardından ortaya çıkan hak gasbında AKP ve CHP belediyeleri ile yandaş sendikaları işbirliği sergileyen icraatlarıyla, işçiler karşısında çok da farkları olmadığı yansıttı.

Kamuoyuna “Taşerona kadro” söylemiyle duyurulan ve AKP hükumetinin son KHK’siyle yürürlüğe konulan düzenlemenin, aslında kadroya geçecek işçilere dayatılan sözleşmelerle tam hak gasbına dayandığı olduğu ortaya çıktı.

Çünkü, işçilere KHK gereği denilerek belediyelerde dayatılan sözleşmelerde  yer alan maddelerde, geçmiş bütün haklarından feragat etmeleri, kanunen herhangi bir talepte bulunmamaları istendiği görüldü.

Vaziyet böyleyken, temel insan haklarına dahi aykırı bu sözleşmeleri işçilerin kadroya geçiş için şart koşmada AKP’li belediyelerle CHP’li belediyelerin ortak tavır geliştirmesi dikkat çekti.

CHP yönetimi basına “Düzenleme yetersiz. Tüm belediye işçilerine koşulsuz kadro talep ediyoruz!” açıklamalarında bulunurken, partinin kazandığı en büyük il İzmir’de kadroya geçmeye hazırlanan işçiler için geçmiş alacak ve haklarından vazgeçtiğine ilişkin dilekçeler hazırlattığı ortaya çıktı.

Yönetimi CHP’lilerce belirlenen DİSK Genel-İş sendikasının işçilere İzmir Büyükşehir Belediyesi ve diğer örgütlü olduğu işyerlerine vermeleri için hazırladı örnek dilekçeler şu  şekilde:

iscileri

Umut-Sen Koordinatörü Başaran Aksu tarafından, “İşte mafyaların (AKP-Devlet) taşeron işçilerin tüm geçmiş birikimine sağcı ‘solcu’ sendikal partnerleriyle birlikte çöküşlerinin belgeleri...” notuyla paylaşılan dilekçeler AKP ile CHP’nin ve kokuşmuş sendikaların işçi haklarının gasbında söylemler farklı olsa da esasta farkları olmadığını yansıtan tarihi belge niteliği taşıyor.

haklari

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s