Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar bu suçları AKP’yle birlikte işledi

hazinedarin koprusu

Görevden alınan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı cami önünde dağıttığı lokumlar kurtaramadı. Partisine sırtını dönüp Beşiktaş’ı ranta açan Hazinedar, birlikte yol aldığı AKP tarafından görevinden alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Mustafa Hazinedar’ın uzun süredir partisi CHP içinde eleştirilen bir isim olduğu biliniyordu. Hatta Murat Hazinedar hakkında CHP’nin 40 yılı aşkın süredir üyesi, 28 yıllık belediyecilik deneyimi sahibi Beşiktaş CHP Örgütü eski yönetim kurulu üyesi Ali İzzet Oral, “Beşiktaş’ta siyasi linç” adı taşıyan bir kitap yazdı.

İlk baskısı 2015 yılında yayımlanan kitapta Avukat Murat Hazinedar’ın Beşiktaş Belediye Başkanı oluşunun arkasında Mustafa Sarıgül olduğu dile getiriliyordu.

Bu konu “Bir MYK üyesinin bize anlatımına göre Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben Murat Hazinedar’ı tanımam, Beşiktaş’ı Mustafa Sarıgül’e verdim.” şeklinde kitapta aktarılıyordu.

BELTAŞ İŞÇİLERİNİN AHI

Kitapta CHP tabanının benimsemediği bir isim olan Hazinedar’ın seçim sürecinden itibaren sağ politikalar izlediği belirtilerek cami önlerinde lokum dağıtmaya kadar işin vardırıldığı kaydediliyordu. İşçi düşmanlığı yapmaktan da geri durmayan Hazinedar’ın işten çıkarılan Beltaş işçilerinin direniş başlatmaları üzerine zabıtalara dövdürüldürülmeleri gibi CHP’de rastlanılmayan uygulamalar ortaya koyduğunun aktarıldığı kitapta “DİSK’ten memnun olmadığını ve Hak-İş’i belediyede örgütleyeceğini söyledi” şeklinde çarpıcı bölümler yer alıyordu.

ÖZAL HAYRANI!

İftar çadırları, Eyüp Sultan gezileri uygulamalarıyla sağcı belediyecilik anlayışı sergileyen Umre dönüşü işçilere kendisini sloganlarla karşılatan Hazinedar’ın medyada yer alan çıkışları hakkında ise, “Beşiktaş’ı kucağıma M. Sarıgül verdi’ diyor Türkiye’nin devrimci liderinin Turgut Özal olduğunu anlatarak konuşmasını bitiriyordu. Fethullah Gülen cemaatine mensup gazeteciler vakfının iftar yemeği ve burada Murat Hazinedar’ın yaptığı, ‘Bana parelelci denilmesinden kormuyorum, onun için bu toplantıya arzı endam ettim’ diye başlayan konuşması STV’ye ve sosyal medyaya düştü.” şeklinde hatırlatmalar yapıyordu.

AKP’YLE YILLARCA RANTI BÖLÜŞTÜ

Hazinedar’ın Beşiktaş’ta AKP’yle ortak rant suçları ise kitapta Oral’ın bir makalesinde şöyle aktarılıyor:

“Kamu arazilerinin özel sektöre ve sonra azami imar artırımı ve belediyelerin göz yumması ile yapılan yağma ve bu işlemden rant kapma. Bu formül genelde tüm İstanbul’da uygulanıyor, Beşiktaş’taki en çarpıcı örneği ise Zorlu Center… Gelin bir rant hesabı yapalım, karayollarından Zorlu’ya aktarılan kamu arsası 237 bin metrekarede inşaat yapılması gerekirken 628 bin metrekare yaptırılınca 391 bin metrekare fazladan bir alana sahip oluyor. Metrekaresi 15 bin dolardan satılınca da 4 bin 716 milyar dolar rant oluşuyor. Bunu kim sağlıyor. Beşiktaş Belediyesi’nin kod alma sihirbazları. Bunu sağlayan ve göz yuman kadronun buraya belediye meclislerindeki işbirlikçilerini kararıyla iskan verilmesi de bence AKP ve CHP ortak suçu sayılır ve organize ket suçudur. En çarpıcı yağma örneği olduğu için buradan başladım. Şimdi gelelim aynı yağmacı mantığın başka neler yaptığının ve yapacağının diğer örneklerine.

1730 yılında yapılan ve tarihi 93 harbi şehitleri mezarlığının yerinde bugün Anıtlar Kurulu’nun koruma kararına rağmen 3 blok halinde Maçka Rezidans yükseliyor.

Ulus’ta Ermeni mezarlığındaki kemiklerin bile hafriyata katılıp kaldırıldığı 45 dönüm azaye kurulu Ermeni mezarlığının yerinde yükselen 20 bloklu 210 daireli site, bu da AKP-CHP suç ortaklığının başka örneği.

Ulus’da 463 ada 4 parselde 2 dönüm kumu malı park arazisinin metrekaresi 10 bin dolarken, 8 bin 900 TL’ye satılıp belediyenin 90 milyon TL zarara uğratılıp, satıştan sonra imar artırımı yapılarak müteahhide rant hizmeti verilmesi kent suçu değil midir?

Levazım Mahallesi Zincirlikuyu’da 45 katlı, çift kule ve 288 konut ile 25 bin metrekareye oturan Çiftçiler Center inşatının yeşil alanın üzerine yaptırılması, üsteli İBB bile dayanamadı mühürledi.

Ortaköy Lotus sitesine belediye arsası bilabedel peşkeş çekildi ve kanalizasyon geçecek diye meclis kararı alındı. Belediye zarara uğratılmış oldu.

Saray inşaat isimli taşeron firmaya çalıştırdığı işçi başına ödenen paralar işçilere yüzde 25 eksik olarak verildi.

Ulus Savoy sitesinde 30 konut fazladan yaptırıldı ve Belediye Başkanı’nın buradan aldığı 2 dairenin ödeme kaynağı ve şekli halen bilinmiyor.

Mülkiye müfettişleri tarafından el konulan 6 hayali firmaya kestirilen faturalar mal alınmış, hizmet yaptırılmış gibi gösterilerek ödenen paralar yarınlarda size partimizin başına bela olmayacak mıdır?

Eski kalem müdürünün ve danışman olarak görevlendirilen şahısların, belediye maaşıyla korkunç boyutlara ulaşan servetleri de yarınlarda sorun olmayacak mıdır?”

Bunların dışında kitapta Hazinedar’ın AKP’li iş adamlarıyla planladığı projelerinden bahsediliyordu. Bebek sahilini yatlar ve kotraların işgaline teslim edilerek tekno park yapılması, Beşiktaş Meydanı’nda balıkçılar çarşısının yıkılarak Mango şirketi eliyle AVM yapılması, Alkent sapağından Boğaziçi Üniversitesi’ne kadar alanı trafiğe kapatarak burasını ‘Şahenkland’ adı altında yeni bir İstiklal Caddesi’ne dönüştürme projeleri, Yasin El Kadı ve Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu Bosphors 360 şirketinin Kiptaş aracılığıyla Polis Okulu arazisine konma girişimleri de sırada bekliyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s