‘Kan emici vampirler makam mevki kazandılar’

IMGP4110

18 yaşındaki kardeşini Davutpaşa patlamasında kaybeden Hakkı Güleç, 10 yıldır süren adalet arayışları sürecinde gelmeyen adalete “‘Kan emici vampirler makam mevki kazandılar” diye öfkesini dile getirdi.

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler bugün Galatasaray Meydanı’nda 68’inci Vicdan ve Adalet nöbeti için bir araya geldi. Her ayın ilk Pazar günü düzenlenen nöbette ayın 2008’de 21 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiği Davutpaşa patlamasıydı. Patlamanın ardından hayata geçirdikleri adalet arayışı pratiğiyle örnek olan aileler adına basın açıklamasını yakınını kaybedenlerden İdris Çabuk okudu. Davutpaşa patlamasında 31 yaşındaki eşi Gülhan Çabuk’u yitiren İdris Çabuk, dava sürecine ilişkin özetle şu bilgileri paylaştı:

“Patlamadan hemen sonra 3 ayda Cumhuriyet Savcılığı’nın görevlendirdiği Bilirkişi Heyeti, raporunu düzenledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baranlığı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, BEDAŞ’ı sorumlu tuttu. İdarelerin izin vermemesi nedeniyle bu kurumlardan yetkililer yargılanmadı. Ancak savcılığın ve bizlerin Bölge İdare Mahkemesi’ne ve Danıştay’a başvurusuyla yargılanabildiler.

Yargılamanın başlaması 2, 5 yıla yakın bir zaman aldı. Biz aileler her Cumartesi günü saat yargılamanın başlaması için nöbet tuttuk.

6,5 yıl sonra adlet mücadelesinin 1. Etabı tamamlandı. Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Zabıta Müdürü Feruz Kutsal’ın ve Ruhsat Denetim Müdürü Rüstem Tekin’in 9’ar yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına,

İmar ve Şehircilik Müdürü Şevket Yıldırım’ın 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, İmar ve Şehircilik Müdürü Hatice Küçükakyüz’ün  3 yıl hapisine,

Bina sahipleri Remzi ve Resul  Koçyigit’in 6 yıl hapsine, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın, İstanbul Çalışma ve sosyal Güvenlik Bölge Müdürü Atakan Tanış’ın beraatına hükmetti.

Aileler olarak vekillerimiz aracılığıyla kararı temyiz ettik.  İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürü Atakan Tanış, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın celazandırılmaları gerektiği, İSKİ, BEDAŞ yetkililerinin yargılanması konusunda görüş bildirdik.”

IMGP4113

YARGITAYDAN ZAMAN AŞIMI BERAATİ

Çabuk şöyle devam etti:

“Yargıtay 12. Ceza Dairesi 2017 yılı bitmeden nihayet kararını verdi.

Bina sahiplerinin cezalarını onayladı. Belediye yetkililerinden 9 yıl ceza alan 3 sanığın cezasının 2 yıla indirilmesi, Belediye yetkililerinden 3 yıl ceza alan 1 sanığın cezasının 1 yıla indirilmesi, Belediye yetkililerinden 5 yıl ceza alan 1 sanığın cezasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine, İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürü Atakan Tanış, Zeytinburnu Belediye Başkanı’nın beraatinin onanmasına karar verdi.”

Çabuk, Yargıtay kararına karşı mahkemenin önceki kararında direnmesini talep edeceklerini belirterek hem belediye yetkililerini ihmat ettiğini tespit edip hem de 21 insan bu ihmal neticesinde yaşamını yitirmemiş gibi karar verilmesine karşı  Anayasa Mahkemesi, AİHM başta olmak üzere her türlü yargı yolunu kullanacaklarını söyledi.

İdris Çabuk’tan sonra söz alan Davutpaşa patlamasında kızı Semra Bakkal’ı yitiren Nigar Bakkal, “3 kız yetim kaldı. Sorumlular cezalandırılmazsa, yetkililer söylesin, bunun hesabını, çocuklara kim verecek?” derken, patlamada eşi Kadir Cesur’u(33) kaybeden Arzu Cesur da hayatlarının alt üst olduğunu belirterek adaletin peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

“ONLARIN KABUSU OLACAĞIZ”

18 yaşındaki kardeşi Heybettulh Güleç’i Davutpaşa patlamasında kaybeden Hakkı Güleç ise 10 yıldır devam eden adalet arayışı sürecinde gelinen noktaya isyanını dile getirdi. Güleç, “Adalet 10 senedir nerede? 21 canımıza kasteden kan emici vampirler makam mevki sahibi oldular.” diye konuştu. Güleç ayrıca Davutpaşa patlaması sonrası kan parası verilerek çoğu iş cinayetinde olduğu gibi susacaklarını düşünenlerin ezberini bozduklarını ifade ederek, “10 yıldır adalet mücadelemiz sürüyor, sürecek. Diğerleri gibi kan parasına, 3 kuruş paraya susacağımızı sananların ezberini bozduk. Biz onların kâbusu olacağız, kardeşimin tırnağını dünyalara değişmem.” şeklinde konuştu.

ZAMAN AŞIMINA UĞRATANLARA SUÇ DUYURUSU

Ailelerin avukatlarından Erbay Yucak da mahkemenin kararında hem kamu görevlileri ile idarecilerin denetim sorumluluğunu yerine getirmemesinin kabul edilip hem de kimisinin yargılanmaya bile gerek görülmeden cezasız bırakılmalarındaki çarpıklığa dikkat çekti. Karar itiraz edeceklerini, BEDAŞ, İSKİ yetkililerinin yargılanmasını sağlamaları için hukuki yollara başvurmaya devam edeceklerini söyleyen Yucak, İmar Müdürü’nün zaman aşımı sonucu cezadan kurtuluşunun hukukçu sorumluları hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

IMGP4108

“CİNAYET CUMHURİYETİ”

Bunların dışında 4 yıl önce bir iş cinayeti sonucu oğlu Eren Eroğlu’nu yitiren Erdinç Eroğlu, 4 yılda 4 bilirkişi raporuna karşın davada ilerleme olmadığını dile getirirken, dizi setinde çalışan kızını Selin Erdem’i kaybeden Hacer Erdem, “Artık her yerde bir cinayet görülüyor. Her gün birileri ölüyor. İşçi, polis, asker… Hepsine içimiz yanıyor. Doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama ben artık buraya Cinayet Cumhuriyeti diyorum. Adaleti arıyoruz. Ömrümüzün sonuna kadar da başkaları da bizimle aynı kaderi paylaşmasın diye aramaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

31 Ocak 2008’de Zeytinburnu Belediye Başkanı olan Murat Aydın halen görevinin başında. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler ise önce AKP Milletvekili sonra İçişleri Bakanı oldu, Reza Zarrab ile olan rüşvet iddiaları sonrası bakanlıktan ayrıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s