Çiftlik Bank’a sucuk üreten firma ‘ayıplı’ çıktı

ciftlikbank sucuklari

Çiftlik Bank adıyla internet üzerinden oynanan bir oyuna yatırılan paraları gerçek yatırımlara dönüştüreceği ve yüksek kar vereceği vaadiyle 77 bin 843 kişiden 511. 7 milyon TL toplayan şirketin şarküterilerinde kendi etiketiyle sattığı sucukların Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından ayıplı ürün sattığı için teşhir edilen bir firmaya ait olduğu belirlendi.

Çiftlik Bank sucukları etiketi üzerinde üretici olarak yer alan Ceylan Dil Et Mamulleri San. Tic. ve Paz. Ltd. Şti’nin sosislerinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın teftişlerinde ‘mekanik ayrılmış et’ tespit edildiği ve ayıplı firma olarak teşhir edildiği ortaya çıktı.

mekanik ayrılmış et

Mekanik ayrılmış et nedir?

Mekanik ayrılmış et, firmaların makinelerle eti kemikten ayırması anlamına gelmekle birlikte, kemiklerin de gıdaya dahil olması sonucunu doğurmakla birlikte, sağlık açısından aşırı derecede mikrobik özellikler barındırmasından kaynaklı yasak tutuluyor.

Gıda Derneği tarafından mekanik ayrılmış etin bakteri yuvası olmasına şöyle dikkat çekiliyor:

“Mekanik ayrılmış et (MAE), büyük parça etlerin elle ayrılmasından sonra karkastan mekanik yollarla ayrılan ettir ve etin elde edildiği türe göre mekanik ayrılmış tavuk eti, mekanik ayrılmış balık eti veya mekanik ayrılmış dana eti şeklinde adlandırılır. Ekonomik olması ve iyi fonksiyonel özellikleri nedeniyle, sosis ve benzeri emülsiye ürünlere, köftelere ve hatta kuru çorba karışımlarına ingredient olarak katılmaktadır. Elle ayrılan ete göre, kemik iliği ve ufalanmış kemik oranının yüksek olması nedeniyle MAE’ in bileşimi farklıdır. Yüksek kalsiyum, fluor ve demir içeriği, iyi düzeyde emülsiyon stabilitesi, emülsiyon kapasitesi ve su tutma kapasitesi dolayısıyla dikkat çekicidir. Ancak, lipid oksidasyonuna duyarlı olması ve yüksek bakteri yükü, MAE’in olumsuz özelliklerindendir. “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s