Meclisin önünde kendini yakan işçiyi iş kazası sonrası ölmediğine pişman etmişler!

aydogmus

Meclis önünde kendini yakan işçi, “Bizlerin ancak cenazesinin değerli olduğu bu ülkede” diyor.

TBMM önünde kendisini ateşe veren,  inşaat işçisi Sıtkı Aydoğmuş’un eyleminin arka planında geçirdiği iş kazası sonrası yaşananlar ve işsiz bırakılışı olduğu öğrenildi.  Önceki gün TBMM önünde gerçekleştirdiği eylem sonrası hastaneye kaldırılan 15 yıllık kalıpçı ustası Aydoğmuş, İnşaat-İş sendikası yöneticileri, tarafında ziyaret edildi.

Aydoğmuş ziyaret sırasında kendisini yakma noktasına getiren nedenleri anlattı. Başına gelenler bir iş kazasıyla başladığını kaydeden Aydoğmuş şunları anlatıyor:

“2013 yılında SİNPAŞ’a bağlı Delta isimli bir taşeronda çalıştım. 13 Şubat 2013’te hiçbir iş güvenliği olmadığından kaynaklı şantiyenin üçüncü katından düştüm. Kaburgam kırıldı, omuriliğimde ve kafatasımda zedelenme oldu. Hastanede tedavi altına altındım. Omurulik zedelenmeme sebebiyet verdiği için bir aylık tedavi sürem boyunca hastanede hiç kıpırdamadan yatmak zorunda kaldım. Tam bir ay!

Bizlerin ancak cenazesinin değerli olduğu bu ülkede, firma yetkilileri hastanede yanıma geldi. Benim tedavi sürecimde yardımcı olacaklarını, şikayet etmemem durumunda bana ev alacaklarını, araba alacaklarını, para vereceklerini vaat ettiler. Bir ayın sonunda sanki bir köpeği dışarı atarmışçasına hastaneden çıkınca beni sedyeyle evimin kapısının önüne bırakıp çekip gittiler. Ha birde 200 TL verdiler, sadece 200 lira!

insaat isci

Bunun üzerine yine 2013 yılında SİNPAŞ’ı mahkemeye verdim. Gerek mahkeme süreci için gerekse çalışamadığımdan dolayı hayatımı sürdürebilmem için çeşitli ihtiyaçlarımı karşılamak suretiyle 30 bin TL kredi çektim. Yetmedi, 10 bin TL daha kredi çekmek zorunda kaldım. 5 senedir bu mahkeme devam ediyor, bu süreçte işsiz kaldım, tam 6 kere hakim değişti ama mahkeme hala sürüyor.

SİNPAŞ ile mahkemelik olmamdan kaynaklı girdiğim her yerde beni işten çıkartıyorlar. Hatta bu yüzden kimi yerlerde kaçak çalıştım, sırf üç kuruş para kazanabilmek için. İnşaat işçisine her şeyi geçtim ücreti dahi verilmiyor, bedavaya çalıştırmak peşindeler. Sigortalarımız eksik ve gerçek ücret üzerinden değil, asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Devletin bize verdiği Asgari Geçim Ücreti’ne patronlarımız sağ olsun el koyuyorlar. Göstermelik iş güvenliğinin olduğu şantiyelerde cambaz gibi çalıştırılmaya mecbur bırakılıyoruz.”

Ülkemizde iş cinayetlerinde en çok ölüm inşaat iş kolunda gerçekleşiyor. Geçen yıl İSİG’nin raporuna göre en az 2006 işçi öldü. Bu iş cinayetlerinin 453’ü şantiyelerde meydana geldi. AKP hükumeti ülkenin lokomotif sektörü olarak gördüğü inşaat iş kolunda müteahhitleri verdiği teşvikler ve peşkeş çektiği arazilerle ihya ederken, kar hırsından gözü dönen iş adamlarının iş güvenliği önlemlerini yetersiz alışı nedeniyle binalar işçilerin kanlarıyla yükselmeye devam ediyorlar…

2016 iş cinayetleri raporu için buraya tıklayın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s