Nazım Hikmet, Türkiye’de son ayak bastığı yerde anıldı

Nazım Hikmet, Türkiye’de son ayak bastığı yer olan Tarabya’da şiirler söylenerek ve denize karanfiller atılarak anıldı.

Vatan şairi Nazım Hikmet Ran, Türkiye’de son ayak bastığı yer olan Tarabya’da denize karanfiller atılarak anıldı. Nazım Hikmet Ran, 1951 yılında Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldığı Tarabya Oteli’nin önünde Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın ortak düzenlediği etkinlikle anıldı.

IMGP4130

Bugün saat 11.00 sıralarında Tarabya Oteli’nin önünde eski Tarabya İskelesi’nin bulunduğu yerde gerçekleşen etkinlikte, önce Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz konuşmada bulundu. Tarık Akan’ı anarak sözlerine başlayan Aziz, Türkiye’de ilericilik mücadelesinin Nazım Hikmet’in bıraktığı yolda devam ettiğini ve edeceğini dile getirdi. Aziz’in ardında konuşan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Nazım Hikmet’in değerini hiç kaybetmeyen ve gelecek kuşaklara aktarılan büyük bir şair olduğundan söz etti.

IMGP4144

SARIYER BELEDİYESİ’NİN NAZIM HİKMET İÇİN HAYALİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise kendisinin de yıllarca Moskova’da yaşadığından söz etti Nazım Hikmet’in vatana hasretini çok iyi anladığını dile getirdi. Genç, şairi bir gün değil her zaman anmak gerektiğini söyledi. Sarıyer Belediyesi olarak bir hayalleri olduğunu söyleyen ve Şilili şair Pablo Neruda ile Nazım Hikmet’in dostluğundan söz eden Genç, Tarabya’da deniz kenarına Nazım Hikmet ile Pablo Neruda’nın yer aldığı bir bank yapmayı hayal ettiklerini bunu da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni aldıklarında gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

IMGP4143

Konuşmaların ardından da, yurttaşlar tarafından Sarıyer Belediyesi’nin şiir etkinliklerini düzenlediği tekneden ve karadan Nazım Hikmet için denize karanfiller atıldı. Denize açılan şiir teknesinde Nazım Hikmet şiirleri dinletisi yapıldı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s