11 ilde 30 işyerinde 12 bin işçi greve çıkıyor

IMGP4158

11 ilde, 30 işyerinde,  Birleşik Metal-İş sendikası üyesi 12 bin işçi başta 695 TL ücret zammı ve sosyal ödemelerde yüzde 50 artış talebiyle greve çıkıyor. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası bugün düzenlediği basın toplantısıyla 2 Şubat tarihinde greve çıkacağını açıkladı.

İşçilerin sendikası Birleşik Metal-İş ile metal patronlarının sendikası MESS arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasıyla metal sektöründe grevin fitili ateşlendi.

METALDE GEÇEN YIL BÜYÜME REKORLARI KIRILDI

Bugün İstanbul’da Birleşik Metal-İş’in düzenlediği toplantıda Türkiye ekonomisinin 3’te birini kapsayan metal sektöründe geçen yıl büyüme rekorları kırıldığı rakamlarla aktarıldı. Geçen yıl metal sektörünün  yüzde 11,1 büyüme oranı yakaladığı bilgisi verildi. En çarpıcı olarak da metal sektörünün ana damarı otomotivde Ocak-Kasım 2017 döneminde 1 milyon 544 bin adet otomobil üretimi gerçekleştirilerek, 30 milyar dolar ihracat yapıldığına yine aynı dönemde 9 milyon 139 bin çamaşır makinesi üretilerek 6 milyon 993 binin ihraç edildiğine dikkat çekildi.

EN UCUZA TÜRKİYE’DEKİ METAL İŞÇİSİ ÇALIŞIYOR

Buna karşın Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında işgücü saat maliyeti açısından açık ara en ucuza Türkiye’deki metal işçisinin çalıştığı vurgulandı. İş gücü maliyeti oranı Türkiye’de 2,58 iken, bu oranın ilk sırada yer alan Norveç’te 59,1 olduğuna,  rekabet edilen Romanya’da 5,1 olduğuna ve Türkiye’ye en yakın, krizlerle boğuşan Bulgaristan’da 2 katı yani 4,2 olduğuna dikkat çekildi.

Bu bilgilerin aktarılmasının ardından Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu tarafından okunan açıklamada metal işçilerinin büyümedeki paydan, elde edilen devasa karlardan hakkını istediği vurgulandı.

130 BİN METAL İŞÇİSİNİ İLGİLENDİRİYOR, MİLYONLARI ETKİLİYOR

Serdaroğlu, MESS’le anlaşmazlıkla sonuçlanan sözleşme sürecinin Birleşik Metal-İş üyesi 12 bin işçi dahil 130 bin metal işçisini doğrudan ilgilendirdiğini; ancak etkilerinin bu rakamların çok çok üstünde olduğunu kısa bir süre önce yaşanan metal fırtınanın gösterdiğini ifade ederek açıklamasına başladı.

MESS 140 TL ÖNERDİ

Metal işverenleriyle yürütülen toplu sözleşme sürecinde 97 maddeden oluşan teklif sunduklarını, 63 maddede anlaşma sağlayamadıklarını belirten Serdaroğlu, “Ortalama saat ücreti 10, 39 TL ve ortalma net ücreti ikramiye dahil yaklaşık 2145 TL olan üyelerimiz için ilk 6 ay yaklaşık 30,47’lik artışla net 695 TL  zam belirlendi. Sosyal ödemelerde de talebimiz 50 civarındadır. MESS yüzde 6,40 oranında yaklaşık 140 TL zam teklif etme cüretini gösterdi.”  dedi.

Birleşik Metal-İş ücret artışının yanı sıra şunları talep etti:

“Çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesini, kiralık işçiliği önleyici düzenlemeler yapılmasını,  fazla mesai ücretinin yüzde 150 olarak düzenlenmesini, Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Dünya Engelliler Günü’nde engelli ve kadın işçiler için izin, yıllık izin sürelerinin 2 gün artırılması,”

İŞ GÜVENLİĞİ TALEBİ DE REDDEDİLMİŞ!

Serdaroğlu bunun dışında üyeleri arasında yaptıkları araştırmaya göre 2 işçiden birinin iş kazası geçirmiş durumda olduğunu tespit ettiklerini, bunu önlemek için İSİG Meclisi ile ortaklaşa sendika uzmanlarının işyerlerinde periyodik denetlemeler yapması teklifinin de reddedildiğini kaydetti.

Sonuçta 6 Ekim 2017’de başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin yapılan 6 toplantıya karşın, 60 günlük müzakere sürecinin ardından 11 Ocak 2018’de yapılan toplantıda da anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından grev sürecinin başladığı kaydedilerek bugün 22 Ocak 2018’de yapılan toplantının ardından noter kanalıyla MESS’e tebligat gönderilerek 2 Şubat’ta grevin başlayacağı kaydedildi.

Grevin Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklama tehdidi altında olduğunu da vurgulayan Serdaroğlu, diğer sendikalara greve ortak çıkmayı, grev yasağına ortak direnmeyi önerdiklerini, bu tarihsel sorumluluklarında yöneticilerden yanıt alamasalar da 130 bin metal işçisinin kalbinin birlikte attığını bildiklerini ve grev yasağını tanımayacaklarını, direneceklerini söyledi.

TEK GIDA-İŞ VE NAKLİYAT-İŞ’TEN DESTEK

Birleşik Metal-İş sendikasının düzenlediği toplantıya DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Başkanı Mustafa Türkel, DİSK eski başkanlarından Rıdvan Budak, Süleyman Çelebi ve DİSK’in kurucu başkanı Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan Türkler katılarak destek verdi. DİSK’in mevcut başkanı Kani Beko’nun toplantıya katılmaması ve herhangi bir açıklama da yapılmaması ise dikkat çekti.

Diğer yandan, uzlaşmacı ve işveren yanlısı kimliğiyle bilinen Türk-İş’e bağlı Türk Metal  ile AKP’nin arka bahçesi Hak-İş’e bağlı Çelik-İş de 2 Şubat’ta greve gideceğini duyurdu.

Yasaklama kararı haberi için buraya tıklayınız…

HABER TAKİP

ANLAŞMAYA VARILDI

 

Çelik-İş, Türk Metal ardından 30 Ocak 2018 tarihinde Birleşik Metal-İş  de MESS ile anlaştı. Birleşik Metal-İş’in sitesinden anlaşma şöyle duyuruldu:

“Sendikamızın teklifi MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre;
31.8.2017 tarihinde saat ücretleri 9 TL’nin altında olan işçilerin ücreti 9 TL’ye iblağ (tamamlama) edilecektir.

KIDEM ZAMMI:
• Sendikamızın teklifi MESS tarafından aynen kabul edildi. Buna göre;
01.01.2018 tarihinden itibaren 1 tam yılını doldurmuş herkese, her kıdem yılı için 0,10 TL kıdem zammı uygulanacaktır. Bu uygulama 15 yıl ile yani 1,50 TL ile sınırlandırılmıştır.

SEYYANEN ZAM:
• Sendika üyesi işçilere; ilk altı ay için 1,60 TL seyyanen ücret zammı yapılacaktır.
Ücret zammı bu üç uygulama ile birlikte %24’lük artışa denk gelmektedir. Bu artış, ortalama ücrette ücret ve ikramiye dahil net 504 TL’lik artışa denk gelmektedir.

SOSYAL HAKLAR:
• Sosyal haklarda %23’lük artış sağlanmıştır.

YÜRÜRLÜK:
• Sendikamızın teklifi doğrultusunda yürürlük dönemi 2 yıllık olmuştur.

TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI:
• Sendikamızın teklifi MESS tarafından aynen kabul edilmiştir.

POSTABAŞILIK TAZMİNATI:
• Postabaşılık tazminatı %8 olarak belirlenmiştir.

ÖLÜM İZNİNDE ARTIŞ:
• Sendikamızın teklifi doğrultusunda bir önceki sözleşmede var olan izinlere ek olarak eşin anne ve babasının vefatında üyeye 3 gün ücretli izin alınmıştır.”

2 Şubat itibari ile grev uygulama kararını aldığımız ve hükumet tarafından yasaklanan grevimize rağmen bugün yapılan görüşmeler neticesinde üyelerimizde memnun eden tarihi bir sözleşmeye imza atılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s