BİM, A101 neden Amerika’dan alınan mercimeği satıyor

mercimek ithali

Anavatanı Türkiye olan ve Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan mercimeği, büyük oranda artık yurt dışından alır hale geldiğimizi ve Kuzey Amerika kıtasında yer alan ABD ile Kanada’dan ithal edildiğini biliyor muydunuz? Maalesef, BİM, Migros, A101 gibi birçok markette hatta mahalle bakkallarında ithal mercimek satılıyor. Sadece mercimek de değil fasulye, nohutta da durum aynı….

mercimek-ithalat-ihracat-verileri

“1990 yılı dikkate alındığından 846 bin ton mercimek üretimiyle dünya ihracatının yüzde 47’sini karşılayarak ilk sırada yer alan Türkiye bugün ithal mercimek almak zorunda bırakıldı.” bu cümle Soner Yalçın’ın yeni kitabı “Saklı Seçil-mişler”de yer alıyor.

Yalçın’ın kitabında yer alan bilgi, daha önceden TEYİD.org sitesinde Mayıs 2017’de yayınlanan yazıda veriler örnek gösterilerek, “Türkiye’nin en çok mercimek ithal ettiği ülke Kanada. Türkiye’nin 2015 yılında Kanada’dan 99 bin 838 ton mercimek ithal ettiği de GTA’nın tablosunda görülüyor. Türkiye’nin toplamda ithal ettiği mercimek ise 105 bin 717 ton.” şeklinde doğrulanıyor.

kanadadan yapiliyor

NOHUT, FASULYE DE DURUM VAHİM

Bu arada bize satılan GDO’lu mercimeğin orjinal tohumunun ülkemizden alınıp genetiğinin değiştirilip değiştirilmediği spesifik tartışma konusuyken, çok değil 25 yıl önce kendi yağında kavrulan verimli topraklara sahip Türkiye’nin tahılda dışa bağımlılığa mahkum olmasının sadece mercimekle sınırlı olmadığı, sofralarımızın vazgeçilmezi nohut ile fasulyede de vahim bir tablo olduğu Yalçın’ın kitabında şöyle vurgulanıyor:

“Ülkemizde kişi başına yıllık ortalama 3-4 kilo fasulye, 4-5 kilo mercimek ve 5-6 kilo nohut tüketildiği dikkate alındığında, yemekli baklagillerin ülkemiz insanları açısında önemi büyük. 1990’lı yallarda 2 milyon 13 bin tonu aşkın bakliyat üretimi gerçekleştirirdik. 2015 yılına geldiğimizde üretim 1 milyon 79 bin tona düştü. Son 25 yılda baklagillerin ekldiği alanlarda yüzde 66, üretim miktarında ise yüzde 47 gerileme yaşandı.

…1990 yılında 860 bin ton nohut üretimi ile dünya ihracatının yüzde 62’sin karşılayarak ilk sırda yer alan Türki, bugün yarısını üretemiyor.

… Yılda 50 bin ton kuru fasulye ithal ediyoruz artık. 1990 yılında kuru fasulye dikilen arazi 171 bin hektar idi. Bu rakam bugün 20 bin hektara kadar düştü.  Bu tarım politikaları sonucu 25 yılda ekim alanları, yeşil mercimekte yüzde 94, kırmızı mercimekte yüzde 69, nohutta yüzde 60 , kuru fasulyede yüzde 47 daraldı.

Türkiye 1980 yılında 7 bin 600 ton kuru fasulye, 88 bin 500 ton nohut ve 102 bin ton ihraç edip bu üç ülkeden bir gram itahalat yapmamıştı. Nereden nereye…”

Peki hiç düşünülüyor mu büyük bir savaşta ya da ambargo durumunda mercimek, fasulye, nohut ve önemlisi buğdayda dışarıya bağımlı Türkiye’nin durumu ne olacak? Halil Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s