TTB’den gözaltılara Hekim Andı cevabı

hekimleregozalti

TTB gözaltılara, hekimlerin mesleğe başlarken okudukları Hekim Andı içinde yer alan ilkeleri hatırlatarak cevap verdi.

‘Savaşa Hayır’ düşüncesini temel alan, insan hayatını savunan bir basın açıklaması yayınladığı için AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Bekir Bozdağ tarafından hedef gösterilen Türk Tabipleri Birliği yöneticileri bugün gözaltına alındı.

TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile beraber gözaltına alınan merkez konsey üyesi doktorların isimleri şöyle:

Sezai Berber
Sinan Adıyaman
Selma Güngör
Şeyhmus Gökalp
Hande Arpat
Ayfer Horasan
Taner Gören
Funda Obuz
Yaşar Ulutaş
Nazım Yılmaz

İstanbul ve Ankara’daki polis baskınlarıyla 11 yönetici gözaltına alınan TTB yöneticilerine AKP’nin hedefinde olan Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği başta olmak üzere aralarında Türkiye Komünist Partisi, Halkevleri de olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü destek verdi. Yurttaşlar, TTB binaları önünde toplanarak gözaltıları protesto ederken, polisin demokratik hakkını kullanan yurttaşlara da saldırdığı gözlemlendi. Diğer yandan internet ortamında sosyal medya sitelerinde de “ ” bir numaralı başlık oldu.

KESK: ÜLKE DOLU DİZGİN UÇURUMA GİDİYOR

Bu arada CHP de ses vermeye davet edilirken TTB’den sonra sıranın muhalif diğer emek ve demokratik kitle örgütleri TMMOB, DİSK ve KESK’e geleceğine dikkat çekildi.

KESK  bir basın açıklamasıyla gözaltıları kınayarak, ülkenin hızla uçuruma gittiğinin altını çizdi.

“Tabutlara yaslanıp poz vermemizi beklemeyin” denilen KESK’in açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Hekimlerin görevi yaşatmaktır. Yeminine bağlı kaldığı için hekimler cezalandırılamaz. İstiyorlar ki, tüm toplum tek sıra halinde arkalarında dizilsin! Dizilmeyeceğiz! Kimse bizlerden tabutlara yaslanıp poz vermemizi, poz verenleri alkışlamamızı beklemesin! Gençlerimizin ölmemesi, çocuklarımızın geleceğinin karartılmaması, ekmeğimizin daha fazla küçülmemesi için hemen barış demeye devam edeceğiz. Üzülerek belirtmek istiyoruz ki, ülkemiz doludizgin uçuruma doğru itilmektedir. Gidişattan kaygı duyanların sıra kendilerine gelmeden emek, demokrasi ve barış talebi etrafında bir araya gelmeleri ve mücadele etmeleri dışında bir yol, bir seçenek yoktur. Başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere, temel hak ve özgürlükleri, hukuku askıya alarak suç işleyen iktidarı bu politikalardan derhal vaz geçmeye çağırıyoruz. Gözaltına alınan TTB yöneticileri derhal serbest bırakılmalı, başlatılan işlemler sonlandırılmalıdır.”

Ayrıca TTB hekimlerin insan hayatını savunuşunu temele alan Hekim Andı’nı da sosyal medya hesabından yayınlayarak gözaltıları protesto etti.

Peki ne yazıyor Hekim Andı’nda?

hekimandi

İnsanlık değerlerini savunma üzerine yemin edilen ve bugün bir kez daha dikkatle okunması gerektiğini düşündüğümüz Hekim Andı şöyle:

Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda,
hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor
ve söz veriyorum.
Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma,
sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime, hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma,
hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime,
meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime,
insan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma,
açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

TTB ne demişti:

TTB’nin yöneticilerinin hedef gösterilmesine bahane olan basın açıklaması ise şöyleydi:

“Biz hekimler uyarıyoruz:

Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.

Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.

Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır.

Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”

Görüldüğü gibi Türk Tabipleri Birliği meslektaşlarının görevlerine başlarken insan hayatına saygı göstereceklerine dair ettikleri yemine sahip çıkıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s