Kimya Mühendisleri Odası: 182 endüstriyel yangın ve patlama oldu

patlama

Türkiye’de geçen yıl 182 endüstriyel yangın ve patlama meydana geldi. Bu patlama ve yangınlarda 20 kişi yaşamını yitirirken, 308 kişi yaralandı. Kimya Mühendisleri Odası 2017 yılı Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar raporunu yayımladı. Raporda, endüstriyel patlama ve yangınların en çok 27 olayla İstanbul ve 20 olayla Kocaeli’de görüldüğü kaydedildi.

Endüstriyel yangın ve patlamaların 48 olayla tekstil sektöründe yoğunluk gösterdiği kaydedilen raporda oranlara ilişkin, “2017 yılında meydana gelen patlama ve yangınların yaklaşık olarak %26’sı tekstil, %19’u plastik, %17’si gıda, %13’ü metal, %7’si boya ve %7’si petrokimya sektöründe gerçekleşmiştir.” şeklinde bilgi verildi.

Kimya Mühendisleri Odası,  meydana gelen endüstriyel yangın, patlamaların oluş şekline ilişkin ise, “Birçok yangın ve patlama elektrik tesisatındaki sorunlar, gaz genleşmesi, malzemenin veya ekipmanın aşırı ısınması, yanıcı gaz ve sıvıların uygun şekilde depolanmaması, kaynak vb. açık alevle yapılan işlerde kurallara uyulmaması ve periyodik bakımların yapılmaması gibi basit sebeplerle meydana gelmektedir.” diye değerlendirmede bulundu.

verileri

AYNI TESİSDE  TEKRARLANAN PATLAMALAR

Yangın ve patlamaların yaşandığı fabrikaların isimlerinin genel olarak basında gizlendiğine dikkat çekilen raporda, aynı işletmelerde tekrarlanan kazalara dikkat çekilerek, “2017 yılı içerisinde en az 5 ayrı tesiste birden fazla yangın veya patlama gerçekleşmiştir. Gaziantep’te bir iplik fabrikasında ise 1984’ten bu yana aralıklarla 5.yangın gerçekleşmiştir. Verilen örneklerdeki gibi aynı tesislerde tekrarlanan kazalar, denetimsizlik ve tedbirsizliği açık bir şekilde ortaya koymaktadır.” uyarısında bulunuldu.

ÇEVRE FABRİKALARDAKİ İŞÇİLER DE ÖLDÜ

Kimya Mühendisleri  Odası  raporunda patlama ve yangın riski taşıyan işlemler yapılacak fabrikaların bulunduğu yerlerin de son derece önem arz ettiğine dikkat çekti. Raporda, “Yangın ve patlamalar yaşandığı işyerinin yanı sıra çevresindeki diğer işyerleri ve konutları da ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bursa, Gürsu’da tekstil fabrikasının buhar kazanının patlaması sonucu hayatını kaybeden 5 işçiden 1’i 500 metre uzaklıktaki yan fabrikada çalışmaktaydı.” dedi.

YÖNETMELİK SÜREKLİ ERTELENİYOR

Kimya Mühendisleri Odası’nın Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar 2017 Yılı Raporu’nun sonuç bölümünde ise söz konusu üzücü olayların yaşanmaması için özetle şu önerilerde bulunuldu:

“Raporda incelenen veriler ışığında küçük/ büyük birçok tesiste yangın ve patlamaların yaşandığı, en az 20 canı aldığı, yine en az 308 kişiyi yaralanmasına sebep olduğu görülmektedir. Tesis büyüklüğü ayırt etmeden gereken bütün önlemlerin alınması yasal bir zorunluluktur.

30 Nisan 2013 tarihli, 28633 sayılı Çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden Korunması Hk. Yön. Gereğince işletmeler, patlamadan korunma dokümanı hazırlamalı, burada belirtilen kritik noktalara göre aksiyonlar almalıdır.

Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesine Dair Yönetmelik`in sürekli ertelenen maddeleri, derhal uygulamaya konulmalıdır. Yönetmeliğin yürürlülük tarihinin 2019 yılına ertelenmesi kabul edilemez. Kazalar beklemez.

Pek çok ülkede örneğini gördüğümüz gibi, özerk bir ‘Kimyasal Kazaları Araştırma Kurumu’ kurulmalıdır. Bu kurum, kimyasallardan kaynaklı kazalardan sonra yapacağı araştırmalarla, ulusal kimyasal güvenliği standartlarının geliştirilmesini sağlamalıdır.”

“VAKİT KAYBINA TAHAMMÜL KALMADI!”

Bunların dışında raporda, kimyasalların yönetimine dair gerekli önlemlerin alınması ve gerekli denetimlerin yapılması, ertelenemeyecek bir duruma geldiği vurgulanarak, “Ülkemizin önemli bir kısmının deprem bölgesinde olması, aynı zamanda tehlikeli kimyasallar, doğalgaz ve LPG kullanımı nedeniyle vereceği zararı arttıracaktır. Depreme hazırlık master planlamasının sürekli güncel tutulması ve bölgesel bir eylem planı hazırlanması önem taşımaktadır. Şimdiye dek yapılan çalışmaların derlenmesi, kamuoyuyla paylaşılması ve eksiklerinin tamamlanması için vakit kaybına tahammül kalmamıştır.” uyarısı yapıldı. H. Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s