Türkiye’ye gönderilen sığırlar Brezilya’yı karıştırdı

inekler

Türkiye’ye gönderilen sığırların durumu Brezilya’yı karıştırdı.  Türkiye sevk edilmek üzere Brezilya’da gemilerde bekletilen sığırlar önce söz konusu gemilerden limana ve kente yayılan kokuyla dikkatleri üzerine çekti. Bir süre sonra ise pislik içinde tutulan hayvanların sağlıksız koşulları dair görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Görüntülerin  ortaya çıkmasıyla Brezilya’da hayvan hakları dernekleri ve veterinerler ayağa kalktı. Hayvanların içinde bulunduğu şartların, ‘ölüm yolculuğu’ ifadeleriyle hayvan haklarına aykırı olduğunu belirten demokratik kitle örgütleri, aktivistler, veterinerler sevkıyatın durdurması için mahkemeye başvurdu. Brezilya’da federal mahkeme, ‘Hayvan koruma kanunlarına aykırı olduğu’ gerekçesiyle gemilerle Türkiye’ye hayvan sevkıyatını durdurma kararı verdi. Ancak, Türkiye konsolosluğunun araya girmesi ile Brezilya hükumeti yasalardan aldığı hakla sevkıyatın devamına  ilişkin siyasi karar verdi. Alınan bilgiye göre bunun üzerine hayvanlar fotoğraflarda görünen şartlarda Türkiye’ye doğru yola çıktı.

brezilya sigir

Haftalar sürecek yolculuk sonrası şimdiden bu şartlarda olan hayvanların ne şartlarda Türkiye’ye geleceği meçhul….

ogutulme

Pislikten ölen çok sayıda sığırın etinin gemilerin içinde yer alan bu öğütme makinelerine atılarak muhafaza edildiği iddia ediliyor.

Sattığı bozuk, kokuşmuş ve kimyasal madde şırınga edilmiş et satışı nedeniyle ABD, Çin ve Mısır, Brezilya’dan et ithalini durdurmuştu. Türkiye’nin ise 270 bin sığır için imza attığı iddia edilmişti.sigirlari

Türkiye’ye işkence niteliğinde bir yolculuğun ardından varması beklenen bu sığırların ömrü uzun olmayacak.  Yolculuktan sağ kurtulanlar, Türkiye’de kasapların eline düşecek, mezbahalarda kesilerek, sofralara servis edilecek!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s