İşçilerin yüzde 14’ü işyerlerinde siyasi ayrımcılığa uğruyor

iscilerin-ayrimcilik

DİSK Araştırma Dairesi’nin bir araştırma şirketiyle işbirliği içinde gerçekleştirdiği rapora göre işçiler, işyerlerinde en çok siyasi ayrımcılığa uğruyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)  Araştırma Dairesi tarafından “Türkiye İşçi Sınıfı Gerçeği”  başlığı altında 29 Eylül-23 Kasım 2017 tarihleri arasında çalışma yapıldı.

30 ilde 15 yaş üstü 2 bin işçinin katılımıyla  gerçekleştirilen, işçilerin çalışma ve yaşam koşulları ile algı tutumlarını kapsayan çalışmanın raporunda çarpıcı bilgiler yer aldı.

siyasi ayrimcilik

Raporda yer alan bazı bulgular şöyle:

İşçilere “İşyerinizde son 12 ay içinde siz veya çalışma arkadaşlarınızdan birisi aşağıdaki ayrımcılık türlerinden birine maruz kaldı mı?” sorusu yöneltildi. İşçilerin yüzde 14’ü kendisinin veya arkadaşının işyerinde siyasi görüş ve düşüncesi nedeniyle ayrımcılığa uğradığını beyan etmekte.
Ayrımcılık çalışma hayatında önemli bir sorun olarak öne çıkmakta. İşyerlerinde hemen hemen bütün ayrımcılık türlerine rastlanmakta. Cinsiyete dayalı ayrımcılık yaşandığı belirtenlerin oranı yüzde 10. Din, mezhep ve inanca dayalı ayrımcılık yüzde 8,6 oranında görülmekte. Yaşa dayalı ayrımcılık yüzde 8,2 iken, etnik kökene dayalı ayrımcılık yüzde 7,9 oranında belirlendi.

iscilerin kendisi

İşçi olarak adlandırılmak istenmeyenlerin sayısı hayli fazla!

Araştırma kapsamında bir başka çarpıcı başlık da sınıfsal aidiyet olarak görülüyor. Araştırma kapsamında “Kendinizi herhangi bir toplumsal sınıfa ait hissediyor musunuz?” sorusuna karşılık olarak işçilerin yüzde 36’sı kendisini bir toplumsal sınıfa ait olduğunu beyan ederken, yüzde 37’si herhangi bir toplumsal sınıfa ait hissetmediğini belirtmiştir. İşçilerin yüzde 27’si bu konuda fikri olmadığını belirtip cevap vermedi.
Okuyacaklarımdan hangisi sizi daha iyi tanımlar?” sorusuna işçilerin yüzde 40’ı işçi, yüzde 38’i çalışan olarak cevap vermektedir. Yüzde 8’i ise emekçi kavramını tercih etmektedir. Beyaz yakalı, mavi yakalı veya proleter gibi kavramların ise işçiler tarafından benimsenmediği görülmektedir.

Sendikalara iyi gözle bakmayanlar da çok

Araştırmaya göre işçilerin yüzde 87’si sendikasız. İşçilerin yüzde 44’ü sendikalara olumlu bakmaktayken, olumsuz bakanlar ise yüzde 16’da kalıyor.

Sendikalı işçilerin çalışma ve yaşama koşulları sendikasızlara göre daha iyi
Sendikalı işçiler sendikasızlara göre yüzde 21 daha fazla gelir elde etmekte. Sendikalı işçilerinde yıllık izin kullanmadıklarını söyleyenlerin oranı daha düşük. Araştırma, sendikalı işçilerin çalışma ve yaşama koşullarının sendikasızlara göre belirgin biçimde daha iyi olduğunu göstermekte.

dusuk ucret

En önemli görülen 8 sorun

Araştırma kapsamındaki işçilerden çalışma hayatına dair 8 önemli sorun arasında en önemli gördüklerini cevaplamaları istendiğinde öncelikli cevap düşük ücret olarak belirtildi. İşçilerin yüzde 77’si düşük ücreti çalışma hayatının en önemli sorunu olarak görülüyor. Verilen cevaplarda çalışma hayatının en önemli ikinci sorunu ise işsizlik olarak öne çıkmaktadır. Katılımcıların çalışma hayatına dair sorun olarak belirttikleri diğer cevaplar oransal olarak birbirine yakındır. Sigortasız çalıştırılmayı çalışma hayatının önemli sorunu olarak görenlerin oranı yüzde 46, uzun çalışma saatlerini sorun olarak belirtenlerin oranı ise yüzde 43’tür. İş güvencesinin olmaması ve işini kaybetme kaygısı yaşayan işçilerin oranı yüzde 39,
güvencesiz çalışmanın belirgin biçimlerinden olan kadrosuz ve taşeron çalışmayı ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliğini sorun olarak belirtenlerin oranı ise yüzde 33 olarak belirlendi.

Ücretler düşük!

Araştırma sonuçlarına göre, 2017 sonu itibariyle işçilerin ortalama giydirilmiş net geliri 1894 TL’dir. 2017 yılı asgari ücretin 1404 TL olduğu düşünülecek olursa işçilerin ortalama net kazançları asgari ücrete yakın. İşçilerin yüzde 66’sı 2000 TL’den az gelir elde etmekte.

Sigortasızlık kaygı verici

İşçilerin yüzde 18’i çalıştığı işyerinde sigortası olmadığını belirtmiştir. Sigortasızlık eğitim, cinsiyet ve kayıt dışılığa göre değişiklik göstermekte. 15-24 arası genç işçiler içinde sigortasızların oranı yüzde 34 ile 43 arasında değişmekte.

Ay sonu zor geliyor!

İşçilerin yüzde 54’ü ay sonunu zorlukla getirdiğini ifade etmekte. Lise altı eğitime sahip işçilerin yüzde 59’u ve sigortasız işçilerin yüzde 71’i ay sonunu zorlukla getirdiklerini beyan etti.

 

İşçilerin en yaygın sosyal faaliyeti TV izleme ve sosyal medya

İşçilerin en sık zaman ayırdıkları sosyal faaliyet TV izleme ve sosyal medya takibi olarak belirlendi.  Sık kitap okuduklarını söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 9 olarak belirlendi…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s