AKP’nin sattığı fabrikalar otel, AVM, konut oldu

sisecam-iscileri

Şeker fabrikalarının  satışa çıkarılması,  ‘AKP döneminde satılan kurumlara  ne oldu?’ sorusunu akla getirdi.

Hemen söyleyelim Türkiye’nin ağır sanayi atılımıyla gelişeceğini öne süren ve başında bulunduğu partilerin iktidara gelmesi durumunda ağır sanayiye ağırlık vereceğini söyleyerek oy toplamaya çalışan,, sosyalistlerden arakladıklarını takiye sosuyla ‘adil düzen’ adıyla sunan popülist Erbakan’ın Milli Görüş’ten talebeleri bu kadarını bile yapmadı.  AKP döneminde bırakınız fabrikayı, çiftçilik bile bitirildi, tahıl ambarı Anadolu’ya buğday Bulgaristan’dan, tahıl Macaristan’dan, et Fransa’dan gelmeye başladı,  yüz binlerce  yurttaşın ekmek kapısı fabrikalar tek tek kapatılıp, satıldıktan sonra fabrikaların yerlerinde belli bir azınlığın sadece yararlandığı lüks konutlar, AVM’ler  ve bol yıldızlı oteller yükseldi…

BAĞIMSIZLIĞIN TİMSALİ 200’Ü AŞKIN DEĞER YOK EDİLDİ

AKP iktidarı döneminde 2003-2016 döneminde 60 milyar dolara yakın özelleştirme gerçekleştirildi. 200’e aşkın kamu kuruluşunun arazileri Katarlılardan, Koç’lara yerli yabancı, AKP’li eşe dosta, işbirlikçi patronlara peşkeş çekildi. Yok pahasına satılan Telekom, Tüpraş karlarına kar katıp sermayesini 3-4 katına çıkarırken; üretimi durdurulan Sümerbank, TEKEL, Şişecam fabrikaları yıkılarak arazilerine hiçbir değer üretmeyen ithal malların satıldığı AVM’ler sadece kalburüstü kesimin istifade etmesi için lüks konutlar, oteller inşa edildi ya da inşa edilmeye devam ediyor…

İşte onlardan öne çıkanların birkaçı:

İstanbul’un simgelerinden Paşabahçe’de yer alan Tekel Fabrikası’nın arsası 2012 yılında 355 milyon dolara Torunlar GYO’ya satılmıştı. Fabrikayı yıkıma girişen şirket 240 yataklı 5 yıldız otel inşa edecek.

İşçilerin günlerce fabrikalarını bırakmamak için işyerinin çatısından inmediği Davutpaşa Şişecam fabrikası son işçi de zorla 2013’te çıkarıldıktan sonra yıkıldı. İş GYO ve Nef’e satılan arazide 4 bloktan oluşan 788 lüks konut inşa ediliyor.

Bakırköy’de fabrikasını bırakmak istemeyen son işçinin de atılmasıyla 2004’te Doğa Şehircilik İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye, 44 milyon dolara satılan Sümerbank arazisine  7’si rezidans, 3’ü otel olarak kullanılacak 10 blokluk kompleks inşaa ediliyor.

Zeytinburnu’ndaki Tank Bakım Fabrikası arazisi AKP iktidarının bu işler için geliştirdiği Emlak Konut tarafından 2004 yılında satıldı. İmar planına itirazlarla ağır da ilerlese 111 bin metrekarelik konut, alışveriş sokağı, otel ve sosyal birimler inşa ediliyor.

Mecidiyeköy’deki likör fabrikası arazisi Torunlar’a verildi. İnşaatı sırasında 10 işçinin iş cinayeti sonucu öldürüldüğü arazide şirket AVM ve otel dikti.

Adana’da, 43 bin 525 metrekarelik TEKEL Sigara Fabrikası yıkıldı, yerine 3 AVM yapıldı. Fabrika, 2008’de British American Tabacco (BAT) şirketine satıldı. BAT da araziyi 3 Aralık 2014’te bir firmaya sattı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yanında bulunan Et Balık Kurumu kombinası arazisiyle birlikte satıldı, yerine AnkaMaal AVM yükseldi.

Antalya’da Sümerbank Kepez Dokuma Fabrikaları  arazisi Erdoğan’ın ele geçirene kadar çok kızdığı Danıştay kararıyla son anda 2007’de AVM olmaktan kurtulduysa da, iktidarın artık elini bağlayacak bir şey kalmadığından AKP Türkiye’sinde makus talihini bekliyor.

Çanakkale’deki Sümerbank fabrikası da 2 milyon 150 bin dolara satıldı. Sentetik deri işleyen tesis, satın alan firma tarafından kapatıldı. Arazisinin üzerinde konut yapılıp satılacaktı. Gerekli izinler alınamadığı için fabrika bir harabe olarak öylece duruyor, içinde çalışan işçiler ise ortada kaldı.

kale

Sadece bu kaderi TEKEL, Şişecam, Sümerbank fabrikaları yaşadı. Bursa Karapınar’da Ankara yolundaki Et Balık Kurumu’nun 60 dönümlük arazi ve fabrikası Bursa’nın istifa ettirilen eski belediye başkanı tarafından, ‘cazibe merkezi’ sloganıyla AVM ve konut alanı olarak pazarlandı.

Kanyaklarıyla meşhur Çanakkale’deki Tekel Kanyak Fabrikası satıldı 2013 yılında kapatılınca, yerinde “17 Burda” adıyla AVM yükseldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Kartal’daki Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan TEKEL arazisini Sümer Holding’e geçirmişti.  26 bin 958 metrekarelik arazi belediyenin imar değişikliğiyle 26 kata kadar izin verilen ‘Ticaret-Turizm-Konut’ alanına çevrildi. Ne yapılacağı malum…

TEKİRDAĞ ŞEKER FABRİKASINA İLK KURBAN OLARAK GÖZ DİKİLDİ

Şeker fabrikalarının da bu kaderi AKP Türkiye’sinde paylaşması kesin gibi gözüküyor. 14 şeker fabrikasının özelleştirmesine ilişkin alınan kararın ardından, Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Türkşeker’e ait Tekirdağ’da bulunan 13 bin metrekarelik alanda imar değişikliğine gidilmesi, fabrikaların yıkılarak yerine AVM ve lüks siteler yapılması için şimdiden müteahhitlerin hazırlıklara başladığı belirtiliyor. Tabii ‘cazibe merkezi, kupon arazi’ diye pazarlanıp, halka bu şehir gelişecek diye yutturulacak… Yiyen yiyor… H. Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s