Bunlar da inşaatın Çiftlik Bankları

ciftlik bank

İnşaatın Çiftlik Bankları ev alanları canından bezdirdi. Giden paralardan, bitmeyen sorunlardan sinir hastalıklarına yakalananlar var…

70 binden fazla kişiyi dolandıran Çiftlik Bank mağdurlarından çoğu büyük televizyon kanallarında dönen reklamların firmaya güven duymalarını sağladığını söylüyor.  Bununla birlikte hemen her TV kanalında inşaat firmalarının dev projelerinin reklamlarından biri bitiyor biri başlıyor.

Oysa ismini en çok duyuran, büyük ihalelere giren, reklam başarıları sayesinde ev satışı rekorları kıran inşaat firmalar bile, milyonlarca TL bedelle ve bankalara 20 yıla kadar varan borçlanmayla ev alanlardan Çiftlik Bankzedeler gibi büyük mağdur kitlesi yaratmış durumda bulunuyor.

Sosyal paylaşım siteleri, para döktükleri evlerin tapusunu alamayan ya da  inşaat bittiğinde belirtilen metrekarenin çok çok altında kümesten dar dairelerle karşılaşan üstelik su basmasından, yan komşunun konuşmalarını duyacak denli yalıtımsızlığa hatta banyoda gider olmamasına, dış kapının tuvalet kapısıyla aynı olması gibi şikayetlerle dolup taşıyor…

İşte onlardan küçük bir kısmı:

“RUH SAĞLIĞI BOZULDU”

D…P Yapı İnşaat’tan 6 yıl önce allayıp pullayarak sattıkları 53 metrekare dedikleri daire aldım. Daireler bilir kişi tarafından ölçülünce: 26 metrekare. Dişimizden tırnağımızdan biriktirip 40 ay ödedim. 2500-3000 kira geliri, yok otel konsepti sallamadıkları kalmadı. Şimdi gelinen nokta: aldığımız fiyata geri alsa vereceğim, 1000 TL kira getirisi anca, 350 TL aidat, kışın 250-300 TL ısınma gideri. Daha neler neler; insanları öyle perişan ettiler ki; hala proje satmaya çalışıyorlar. Aman haa; hem paranızı hem ruh sağlığınızı kaybedersiniz. 6 yıl önce sokak arasından daire alsaydım şu an-600-650 bin TL ederdi. Bizimkiler 200 etmiyor. Yazık bu insanlara, bir de yönetim ellerinde.

EVLERİNİ YIKTI İNŞAAT BAŞLAMADI

D…y İnşaat Kartal Esentepe Projesi. 2 yıl önce Akel Blokları yıkıldı fakat hala inşaata başlanmamıştır. Bununla beraber 9 aydır kira yardımı da yapılmamaktadır.

neffff

PARASINI VERDİ DAİRESİNİ ALAMADI

İ… İstanbul projesi GALA etabından satın aldığım ve 01.12. 2017 tarihinde teslim taahhüdü verilen dairem ne yazık ki hala teslim edilmedi. Aralık ayında aradığımda şirket ocak ayında teslim edileceğini söylemişti. Aralık, ocak, şubat ve mart ayı geçti, durum hala belirsizliğini koruyor. Artık şirket yetkilileri kesinlikle teslim tarihim hakkında bilgi dahi vermiyorlar. Tamamen bir bilinmez daha doğrusu. Beni gerçekten çok mağdur ettiler. Açıkçası da pişman oldum.

KORİDORDAN İKİ KİŞİ GEÇEMİYOR

Teknik şartnamede ses yalıtım 1. sınıf olacağı belirtilmişken gerçekte ses yalıtımı neredeyse yoktur. Yan komşunuzun odasındaki televizyon sanki sizin odanızda açıkmış gibi, ses yalıtımları uygunsuz olduğundan yan dairede bulunanların konuşmaları rahatlıkla kendi dairenizden duyulmaktadır. Mutfak tezgahı, teknik şartnamede 1. sınıf olacağı yazılı iken gerçekte MDF üzeri yapışkan 1. sınıf ile alakası yok. En azından mermer dahi yapılabilecekken basit giderlerden dahi kaçınılmıştır. Nef tasarımlarının hiçbir özelliği yok. Dünyaca ünlü mimar… vs. Tasarımcılarına kapı kolu vs. Özel tasarım yapılacağı ve yapıldığı bahsedilmiş iken gerçekte tasarımlar komik denilecek şekillerdedir.  Daire dış kapıları şartnamede özel olacağı belirtilmiş iken daire dış kapısı ile iç kapı tamamen aynı yapılmıştır. Yani dairede bir çelik kapı dahi yoktur. Yani yatak odasının kapısı ile aynı.

DIŞ KAPIYLA TUVALET AYNI!

N…f İnşaat Kapıda Ferrari Marinada  Yat Nerede? Çok Uygun Fiyata Kiralayabileceğimi Söylemişlerdi. N…f 22 den bende 1 daire aldım üstelik 3+1.odalar çok küçük ve şekilsiz dolapları sığdıramıyorum ya yükseklikten ya da küçük oluşu dış kapı, tuvalet kapısı ile aynı tahta; geçen hırsız girdi tornavida ile açmış boyalar en ucuz boya parke şişiyor değiştiriyorlar yine aynı düzelten, abi git yeni parke al bunlar ucuz diyor, kalorifer bir yanıyor bir yanmıyor her gün ustalar evde 2 ay oldu taşınalı hiç sorun bitmedi asansörler devamlı arızalı temizlik yok elemanlar ustalığı burada öğreniyor spor salonu küçük verilen sözlerin hiçbirini tutmuyorlar üstelik bir sürü aidat topluyorlar bizden topladıkları aidat ile bize yapacakları eksikler tamamlayacaklar herhalde ben bunları mahkemeye vereceğim.

EVİNDE KOVA NÖBET TUTUYOR

E…a oradan oraya yaprak misali savrulduğumu hissettiren proje. Hiçbir sorunu kabul etmezler. Son olarak pm regülatör arızası sebebiyle tüm evi su bastı. DAF parçanın çabuk bozulma nedenini sistem içinde dolaşan suyun pisliğiyle açıklıyor. Bu da T….k Yapı’nın temiz su basmadan sistemi devreye alması ile alakalıymış. Parçanın olduğu bölümde mobilya var ve ayaksız bir şekilde zemine oturtulmuş, parça su kaçırmaya başlayınca yarın kabarmak üzere tüm suyu mobilya emiyor. Günümüzde ayaksız mobilya montajı görmeyen ben kendimi mahalle müteahhidinden daire almış gibi hissettim. İlettiğimde projelerde gözden kaçan tasarım hatası olabiliyor cevabını aldım. Kul işi hata olabilir de neden kalıcı çözüm üretilmiyor? Elimde kova aman su kaçırabilir düşüncesiyle nöbete başladım.

nefff

DOLAPLAR KIRIK, FAYANSLAR ÇATLAK

Aralık ayı 2017 ‘de Başakşehir A…a Konutları’ndan 0 teslim aldığım 3+1 dairemin, mutfak dolaplarının iç ve dışlarında kırıklar, fayanslarda çatlaklar, parkelerin altları boş basıldığında esnemeler, tüm kapılarda vuruk ve çizikler, duvar boyalarında kabarma ve pütürlükler, banyo fayanslarında kırıklar var.

Site yönetim problemlerin giderileceğini söyledi,1 haftadır her gün işçileri arayıp başlarında durup sıkıntıların çözülmesi için uğraşıyorum. Daireye gidip işçileri aramadığınızda kimse tadilat için gelmiyor. Yapılan düzeltmeler yine olması gerektiği gibi değil. Çalışanlar malzemeleri çok kötü kullanmışlar. Bu kadar yüksek fiyatlı bir daire alıp, bu gibi sorunlarla uğraşmak verilen paranın hakkı değildir.

 

EVİN TESLİMİ BİR YIL ERTELENDİ

2016 yılında A….a Konutları A…t  projesinden daire aldık. Şu an mağduruz. Aralık 2017 tarihinde teslim edilmesi gerekiyordu. Teslim tarihi Şubat 2018 ertelenmiş. Biz projeden daire alırken projede yer alan park alanını sadece site sakinleri kullanılabilir diye söylenmişti. Şimdi bu sosyal alanlar halka açık olacakmış. Daha ne gibi sorunlarla karşılaşacağız bakalım.

ŞANTİYEDE YAŞAMA MAHKUM OLDU

S…ş Yapı Aydos Country Sitesi’ne 1,5 ay önce taşındım. Evi teslim alırken ufak tefek peyzaj işlerinin devam edeceği söylendi ama bu sabahın 7 ‘sinde başlayan iş makineleri demek olduğu aklıma bile gelmezdi. Gece saat 2 ve hala beton dökme makineleri çalışıyor. Artık tahammül sınırları aşıldı. Resmen sinirsel hastalıklar nakşetmeye başladı.

TAPUSUNU BEŞ YIL ALAMADI

5 yıl önce daire satın aldım ama 5 yıldır oyalanıyorum ve hala tapum verilmedi. Genel müdürlüğe mail attım ancak geri dönmeye bile tenezzül edilmedi. T…k Yapı’nın kurumsallığına güvenip bu işe girdim ama çok pişmanım maalesef.

EVİ ALAMADI

F…levin şikâyete binaen sunduğu çözüm “özrü kabahatinden büyük ” şeklinde oldu. Normalde 2018 ‘in Mayıs ayında teslim edilecek olan ev için en erken Şubat 2020 de teslim alabileceğimiz söyledi ama bununda garanti olmadığı belli. Bunu şikayet etmemizin ardından bize sunulan çözüm toplu bir ödeme yapın (20000-30000 civarı) teslim tarihini 2019’ a çekelim şeklinde. Zaten hak ettiğin bir evi teslim almak resmen rüşvet istiyorlar. Üstelik hizmet almamış olmamıza rağmen organizasyon ücretini de geri ödemiyorlar. Bunun için gerekli bütün gerekli yollara başvuru yapacağız.

Bu şikayetlere firmalar tarafından verilen cevaplar ise firmaların hep haklılığı yönünde olmakla birlikte, çoğu ev sahibi yanlış beyan vermekle suçlanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s