AKP’nin ihale kıralı 80 işçiden intikam mı alıyor?

mugrul iscileri

AKP’nin ihale kralı Mehmet Cengiz, 2006’da satın aldığı Eti Bakır’ın Artvin işletmelerinde geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen grevin intikamını 80 işçiden almak istiyor.

Bine yakın işçinin Eti Bakır’da 9 Ocak’ta bayramlarda ikramiye, yüzde 25 zam talebiyle başlattığı greve,  Cengiz önce Artvin’deki maden işletmelerini kapattığını duyurarak işten atmalarla karşılık verdi.  Fakat toplu direniş ulusal basına yansıyıp maden işçilerini SSK kayıtlarında otomotiv işkolunda faaliyette bulunan firmada gösterme gibi birçok alicengiz oyunu ortaya çıkmaya başlayınca,  işçi sağlığı ve meslek hastalıklarıyla ilgili bilgiler işçiler tarafından medyaya aktarılınca anlaşma yoluna gitti. Burada Artvin’deki işçilerin bölgede sol değerlerin yaygın şekilde benimsenişinin yarattığı atmosfer nedeniyle direnişçi bir geleneği sahiplenmesi de başka büyük bir etkendi. Cerattepe, Murgul Damar işletmelerini açarak karlı bakır cevheri çıkarma işlerine tekrar koyulan Cengiz, emekçileri de işlerine yeniden almak zorunda kaldı. Yalnız 35’i Murgul’da, 45’i Artvin’de olmak üzere 80 işçi bunun dışında tutuldu. Bu işçilerin genel olarak ortak özelliğinin grev sırasında bir şekilde önce çıkan, ya da onlara yakın duran yani Cengiz’e göre ‘sivrilen’ işçiler olması dikkat çekti.

İşe alımlar öncesi medyaya iş sağlığı ilgili demeçleri yansıyan Osman Çelikarslan da bunlardan biri.

mugrul iscilerrr

Şimdi Murgul’da “35 onurlu işçi burada, siz neredesiniz?” pankartı altında arkadaşlarıyla birlikte direniyor… Dile kolay 82 gün oldu…

11 Ocak’ta, ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık gibi tazminatsız işten atma için öne sürülen birçok gerekçe gösterilerek 3 yıldır çalıştığı işletmeden çıkarıldığını, aralarında 10 yıllık çalışanlar da olduğunu söyleyen Çelikarslan, korkusuzca konuşmayı sürdürüyor. Hakkını istiyor. “İşsiz bırakıldığımızdan çoluk çocuk perişan olduk. İşe geri dönmek için mücadelemizi sürdürüyoruz ama her gün jandarma müdahale ediyor. İfademizi almak için karakola götürüyor. Bugün de gideceğiz. OHAL’de mücadele etmek suçsa işten atmak da suç. İşimizi, ekmeğimizi istiyoruz. Direniyoruz. Biz direnirken liseyi aynı okulda okuduğumuz işletme müdürü direnişten korkusundan kendi memleketinde korumalarla, eskort eşliğinde geziyor.  Tek suçumuz işimize aşımıza sahip çıkmak. Direne direne kazanacağız” diyor.

mugrul jandarma

ÖLÜMCÜL AKCİĞER HASTALIKLARI YAYGIN

Çelikarslan, direnen işçilerin aralarında iş kazası davaları sürenler olduğunu, hatta birinin kolunu kullanamadığını belirtirken,  Eti Bakır’da önlem alınmayan toz nedeniyle ölümcül akciğer hastalıklarına yakalananlar olduğunu söylüyor.

Umut Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu da Mehmet Cengiz’in Eti Bakır’ı kapayıp tekrar açması, bin işçiyi atıp sonra geri almasının, öne çıkan 80 işçiyi ise bunların dışında tutmasının direniş geleneğini kırmak, işçileri dolayısıyla Artvin halkını düşük ücretlere razı etme oyunları olduğunu söylüyor. Aksu, Cengiz’in madenlerinde son dönemde düşük her türlü çalışma koşulu altında düşük ücretlere boyun eğen işçiler yaratmak için işçilerin başına eski özel harekatçılardan kişileri işe alarak görev verdiği duyumları aldıklarını belirtiyor.

Murgul’da 2017’de 68 işçinin akciğerlerinde toz olması nedeniyle meslek hastalıkları hastanesine sevk edilmesi medyaya yansımıştı. H. Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s