Dönmelerin mezarlığındaki tarihi taşlara gerici saldırı

IMG-20180421-WA0005

İstanbul’un asri başka hiçbir mezarlığında görülmeyen farklı şekillere sahip aynı zamanda ihtişamlı mezar taşları ve bazı mezar taşlarında, “Sakladım söylemedim, derdimi gizli uyuttum.” şeklinde yazılarla dikkat çeken gizemli Bülbül Deresi Mezarlığı’ndaki tarihi taşlar saldırıya uğradı. Üsküdar’ın Selmanı Pak Caddesi ile Selanikliler Sokağı arasında yer alan Bülbül Deresi Mezarlığı’nda,  bazı mezarlarının kırılırken, bazıların üzerinde de, “Hak yol İslam” şeklinde karalamalar yapıldığı görüldü.

IMG-20180421-WA0004

Tahrip edilen mezar taşlarının Yahudilikle İslamı örtüştüren  Sabetayist Sevi’nin kurucusu olduğu inanç sisteminin Karakaşi kolundan olanlara ait bulunması dikkat çekti.

Birçok araştırmaya konu olan Bülbül Deresi Mezarlığı,  Mezarlıklar Müdürlüğü’nün ihale ettiği taşeron firma tarafından çalıştırılan bir bekçi tarafından korunuyor.  Mezarlığı her gün yakınları yatanların yanı sıra Kabala, Mistik Yahudilik ve Dönmelere(Sabateyistler akademik terminolojide böyle adlandırılıyor) her kesimden meraklı onlarca insan ziyaret ediyor. Türkiye’ye İstanbul’a sırf bu mezarlığı ziyaret etmek için gelen araştırmacıların olduğu biliniyor.

IMG_1857

Bunların yanı sıra Bülbül Deresi’nde İzmir’de Yunanistan işgaline karşı ilk kurşun atanlardan olduğu için Milli Mücadele Kahramanı ilan edilen Gazeteci Hasan Tahsin(Osman Nevres)’nin anıtından, Atatürk’ün ilk öğretmeni Şemsi Efendi’nin, Aylak Adam, sinamaya aktarılan Anayurt Oteli kitaplarını yazarı Yusuf Atılgan’a kadar birçok ünlü kişinin, yakınlarının mezarı yer alıyor.

IMG-20180421-WA0008

BÜLBÜLDERESİ’NİN SIRRI

Hans Peter Laquer, İstanbul’da ‘Osmanlı Mezarlıkları ve Mezar Taşları’ adlı eserinde, Bülbülderesi‘nden, “İstanbul’un bütün mezarlıklarından ayrılan özellikler göstermektedir. XIX. yüzyılın sonlarından günümüze kadar olan zaman dilimini kapsayan oldukça pahalı mermerden mezarlar, Güney Avrupa mezarlarında olduğu gibi çeşitli motiflerle(kesilmiş sütunlar, üzeri örtülmüş kül vazoları, açılmış kitap gibi kitabeler vb.) süslenmiştir. Ayrıca dik yamaçlara büyük bir özenle teraslanarak oturtulan mezarlar burada İstanbul’un hiçbir mezarlığında olmayan bir etkinin söz konusu olduğunu göstermektedir” şeklinde bahsediliyor.

Beyaz Müzlümanların Büyük Sırrı kitabında, Bülbülderesi Mezarlığı’na değinen Soner Yalçın, “Kutsal Talmud’a göre Mesih bülbüllerin sesine gelecek. Ve inanç o ki, Mesih tekrar geldiği zaman bülbüller şakıyacak ve tüm ölülerin ruhları ayağa kalkacak. Mesih kimdi; Sabatay Sevi! Yani Sabetay Sevi, dünyaya tekrar Mesih olarak döneceği zaman, bülbülün seslerinin olduğu yere gelecekti.” şeklinde ilginç bilgiler veriyor.

Yalçın’ın ‘Efendi’ kitabındaki iddiaları daha ilginç, “İpekçi, Dilber, Kibar, Şamlı, Cezzar, Başkurt, Gencer, Atam, Ülger, Biren, Ogan, Atatür, Gerçel, Mısırlı gibi Karakaşi(Sabetayistlerin bir kolu) aileler cenazelerini genellikle Sabetayistlerin mezarlığı olarak bilinen Üsküdar’daki Bülbülderesi Mezarlığı’na defnediyorlar. Bülbülderesi Mezarlığı’ndaki mezarların hemen tamamı Karakaşi’dir… Bülbülderesi Mezarlığı’nın girişindeki caminin adı Feyziyehatun Camii’dir.” yazıyor.

Tarihçi İlber Ortaylı da “Osmanlı Modernleşmesi ve Sabetaycılık” isimli kitabında yazdıklarıyla Soner Yalçın’dan  aşağı kalmıyor. Kitapta, Şemsi Efendi’nin Sebatay Sevi’nin soyundan geldiğini belirten Ortaylı, “Şemsi Efendi modern fikirleri ve iki Sabetaycı muhalif grubu birleştirme gayreti yüzünden cemaat tarafından aforoz edilmiş, sonra İstanbul’a göçmüş (1912) ve 1917’de orada ölüp Üsküdar’da defnedilmiştir.” diyor.

IMG_1848

Bülbülderesi’yle ilgili iddialar araştırmalarla sınırlı değil. Bizzat anı kitaplarında da benzer rivayetler yer alıyorlar. Örneğin ‘Evet Ben Selanikliyim’ kitabında Ilgaz Zorlu, “Sebataycıların din değiştirmeleri sonrasında(görüntüde bir din değiştirme bu) İstanbul’da yaptıkları ilk eylem, zamanın Halveti Dergahı pirlerinden olan ve bugün Üsküdar’da yatan Aziz Mahmud Hüdayi’nin tekkesinin yapılışında maddi destek sağlamalarıdır. Bunun ana nedi uzun bir süre Sabetaycıların bu dergaha devam etmeleriydi. … Yine Bülbülderesi Mezarlığı’nın girişinde yer alan Feyziye Hatun Camii de Sabetaycı aileler tarafından yapılmıştır.” yazıyor.

Eşi Sabiha Sertel’in Sabetayist bir aileden geldiğini ‘Hatırladıklarım’ ismini verdiği otobiyografik eserinde farklı inanışları ve adetleri olmasına vurgu yaparak belirten Zekeriya Sertel de,  mezarlığa bu yatırımları yapan vakfın sahibi Selanik kökenli Fevziye Işık Mektepleri ile Terakki Lisesi’nin Sabetayistler tarafından kurulduğu bilgisini veriyor. H. Burak Öz

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s