Adalet Arayan Aileler sorumlulardan örgütlü güçleriyle hesap soracak

vicdan adalet nobeti

İş cinayetlerinde yakınlarını yitiren aileler bugün yağmurlu havaya rağmen Galatasaray Meydanı’nda 72’nci Vicdan ve Adalet  nöbetinde bir araya geldi.  Nöbette, iş cinayetleri sonrası sürdürülen hukuk mücadelesiyle ilişkin bilgi verildi. 2017 Yılı İş Cinayetleri Almanak’ı tanıtıldı. 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü olması talebi yinelendi.

Vicdan ve Adalet Nöbeti sırasında yapılan konuşmaları dinlemek isteyen yurttaşların Galatasaray Meydanı’nda beklemesinin sivil polislerce engellenmesi dikkat çekti.

2008’de 21 kişinin  yaşamını yitirdiği Davutpaşa’daki iş cinayetinde kardeşini yitiren ve hukuk mücadelesi Yargıtay aşamasında halen devam eden Hakkı Güleç,  siyasi sorumluların  yargılanmadığını  hatta mükafatlandırıldığını söyledi. Güleç dönemin Valisi Muammer Güler’in Milletvekili ve İçişleri Bakanı olduğunu ama  sonunda ahları tutarak çıktığı o basamaklardan indiğini, felç geçirdiğini hatırlatırken dönemin Zeytinburnu Belediye Başkanı’nın hala koltuğunu koruduğunu kaydetti. 24 Haziran’da oy kullanırken bunları hatırlanmasını istedi. İş cinayetlerine ilişkin daha fazla insanın canı yanmaması, bilinç ve duyarlılık yaratmak için verdikleri mücadelenin sonuç vereceğine inandığını söyleyen Güleç, “Bizim canımız yandı, başka canlar yanmasın, tüm sorumlular hesap versin diye verdiğimiz mücadelenin sizlerin de katılımıyla örgütlü bir şekilde büyümesini istiyoruz. Siyasi kimliğiniz, kültürel kimliğiniz, inancınız ne olursa olsun sizin ya da yakınlarınızın buradaki fotoğraflarda yer almaması için lütfen bize katılın destek verin. Daha çok canın yanmasını önleyelim. Örgütlü bir halkın önünde hiçbir kuvvet duramaz.”dedi.

31 Ekim 2013′te Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nin tabela takma işini yaparken iş cinayetinde hayatını kaybeden 17 yaşındaki çocuk işçi Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu ise hukuki mücadelenin yıllardır zorlamalarıyla engellerle devam ettiğini fakat yılmadıklarını mücadelelerini sorumluların hesap vermesi için sürdürdüklerini dile getirdi.

17 Haziran 2013’te Muğla Milas-Güllük Akfen’deki iş cinayetine ilişkin ise Adalet Arayan Ailelerin gönüllü avukatı Gökhan Küçük, 50 TL’lik bir gaz maskesi aparatının alınmaması nedeniyle 7 işçinin öldüğünü hatırlattı. Küçük, her şey, deliller, sorumlular ortadayken yıllardır süren ve gelmeyen adaletten dolayı avukatlar olarak artık sıkıldıklarını dile getirdi. Küçük, yüreklerinin kaldırmadığını belirterek, açıklamanın yapıldığı alanın hemen karşısında yer alan bir kitap reklamı afişinde yazan “Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?” sözünü alıntıladı.

Son olarak 2017 Yılı İş Cinayeti Almanağı’nı hazırlayan ekibin içinde yer alan Eylem Can söz alarak, Almanakta iş cinayetinde ölen bin 947 kişinin yer aldığına dikkat çekerek,  bunu hiçbir sözün ifade edemeyeceğini kaydetti. Can iş cinayetlerinde ölenlerin unutulmaması için İş Cinayetleri Almanak’ı çıkardıklarını ama her gün iş cinayetlerine yenilerinin eklendiğine işaret etti. Can, iş cinayetlerinin sonlanması için örgütlü mücadelenin büyütülmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin sonunda 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin talebi yinelendi.

İşçi Sağlı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Nisan ayı raporu yayınlandı. Geçen ay en az 177 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Ölen işçilerden 4’ü çocuk, 8’i göçmen 166’sı erkek, 10’u kadın olarak belirlendi. Ölenlerin 4’te 1’i ezilme ve göçük sonucu öldü.

unnamed

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s