Haziran’da ‘Birleşik’ tırnak içinde kaldı: HTKP(TİP) ile ÖDP arasına kara kedi girdi

alpertas

(B)HH’de kalan son iki partiden ÖDP ile (TİP) HTKP’nin 24 Haziran seçimlerinden dolayı arası açıldı.

HTKP Başkanı, TİP Çağrıcısı Erkan Baş’ın HDP listesinden milletvekili adayı olması, yalnız partisinden istifa eden gençlik kanadından kopmalara neden olmadı; “Birleşik” Haziran’daki ortağı ÖDP’nin de tepkisini çekti. ÖDP’de sözü dinlenen bir iki isimden biri olan Melih Pekdemir, Erkan Baş’ın adaylığını, HTKP’nin tutumunu “AKP yapınca ‘takiyye’, sosyalist yapınca ‘seçim taktiği’ deyip işin içinden çıkmak olur mu? Olmaz ki” şeklinde eleştirdi. HTKP kanadından ise Pekdemir’in eleştirilerine Erkan Baş’a en yakın kişi Can Soyer’ın yanıtı,  “Bu garip yaklaşıma bir ‘akıl tutulması’ demeyi de düşünebilirdik, ancak burada ne akıl ne de niyet var.” şeklinde iplerin koptuğunu belli eden cinsten oldu.

Bir süredir ortak eylemliliklerde yer almayan siyasetlerin ÖDP kanadından, partinin günlük basılı yayın organında 28 Mayıs tarihinde çıkan yazısında Melih Pekdemir, HTKP’nin seçimlere ilişkin tavrını şu şekilde eleştirdi:

Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya yenilince biz de yenilmiş sayılmıştık’ derlerdi. Şimdi savaş değil seçim var, lakin bazı sol çevreler ‘HDP veya CHP başarınca biz de başarmış sayılalım’ deyip başarının tanımını değiştiriyorlar! ‘Solcuyum’ dersin HDP’ye veya CHP’ye üye olursun, bu anlaşılır bir şey. (Mesela HDP adayı Ahmet Şık hiç yadırganmadı bu yüzden.) “HDP’li veya CHP’li değilim” dersin, dayanışma için oy verirsin, bu da anlaşılır bir şey. (Aynı şekilde HDP’ye oy çağrısı yapan EMEP de yadırganmadı.) Ama “bağımsız sosyalist programım ve örgütüm var” dersin ve yine de HDP’li veya CHP’li aday olursun, işte bu anlaşılmaz, bu dayanışma değil kendini var etmek için HDP’ye veya CHP’ye dayanmak olur, siyasi bakımdan tavşandan şapka çıkarmak olur. HDP veya CHP şemsiyesi altında seçime girmeyi içine sindiriyorsan, ya “bağımsız sosyalist siyaset güdüyorum” demeyeceksin ya da sahici bir CHP’li veya HDP’li olarak ve programlarını onaylayarak seçimlere katılmış olacaksın! “Öyle yaptık olmadı, böyle yaptık olmadı, hele şu Meclis’e bir kapağı atalım” mı deniliyor? Ama AKP yapınca ‘takiyye’, sosyalist yapınca ‘seçim taktiği’ deyip işin içinden çıkmak olur mu? Olmaz ki.

Can Soyer, bu yazıya 2 gün sonra partisinin internet sitesinden cevap verdi. Soyer, önce, “Sosyalist hareketin bir bölümü, yatıp kalkıp Meclis’e girecek olan sosyalist adaylara çamur atmakla, sosyalist adayların ayağına çelme takmakla meşgul. Bunu yaparken de en devrimci, en radikal, en keskin söylemi kullanmaktan imtina etmiyorlar tabi.” dedi. Yazısının ilerleyen bölümlerinde dilini sertleştirerek şunları yazdı:

“Bu garip yaklaşıma bir ‘akıl tutulması’ demeyi de düşünebilirdik, ancak burada ne akıl, ne de niyet var. Hangi veriye dayandığı belli olmayan; doğru düzgün bir çözümlemeden geçirilmemiş; çoğunlukla söylenti ve dedikodu biçiminde dolaşıma sokulan; sadece kendi tekkesini ve kendi ikbalini ilgilendiren gerekçeleri tüm sosyalist hareketin kabullenmesini bekleyen; sürekli hazırlık yapma ihtiyacından bahsederken hiçbir somut hazırlık yapmaya vakit bulamayan; kendini konuşmanın şehvetine kaptırıp eleştiri sınırlarını aşan ve neredeyse sosyalist adayların Meclis’e girememesi için karşı-propaganda yapar hale gelen bu tutuma uyan bir dize, Sophokles sağolsun, var en azından: “Kaçış yolunda bütün rüzgarlar iş görür!”

Sonuç olarak 2 partinin önde gelenlerinin bu tartışması Haziran’da “Birleşik” ibaresinin tırnak içinde kaldığını gösterirken yolun da ikiye ayrıldığını ifade ediyor. Erkan Baş ile HTKP(TİP), partisinden 150 gencin istifasına, eleştirilere aldırmadan Sırrı Süreya Önder, Ufuk Uras, Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü’nün yoluna dümeni kırıp TBMM’ye yönelirken, ÖDP ağabeylerinin partilerini hareketlenebilmek için bağımsız siyasi hattan yeni enerji almayı uygun gördükleri anlaşılıyor… Yıllardır CHP değirmenine su taşıyarak eriyen grubun bunu yapabilme kabiliyeti tartışmalıyken bilinen bir gerçek var ki, şu an bu hattın söz ve eylem ile tutarlı bir şekilde yıllardır Türkiye Komünist Partisi’nce doldurulduğu, gittikçe devleştiği ve dolayısıyla dikkatleri üzerince çektiği biliniyor.

BHH’deki önceki yaprak dökümünü okumak için buraya tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s