Kemal Sunal, Şaban’ı böyle anlatıyor

kemal sunal

Kemal Sunal, İnek Şaban’ı, üniversiteye verdiği bitirme tezinde, “Kemal Sunal kimliğinde Türk izleyicisi kendini bulur. Feodal değerlerden koparak kente gelmiş, ama endüstriyel değerleri benimseyememiş, yani iki arada bir derede değerler sistemi arasında sıkışıp kalmış insanı anlatıyor. Bu sıkıntılar çerçevesinde yaşanan gülünçlükleri aktarıyor. Ama aynı zamanda doğru yolu, güzelliği, saflığı, dostluğu, aşkı, güvenirliği de aramaktan vazgeçmediği için sonunda başarıyı yakalayan bir tiplemedir, Kemal Sunal’ın canlandırdıkları. Kemal Sunal, 1950’lerden beri Türkiye’de gerçekleşen değişimin ve bir değerler bunalımının simgesidir.” diye tanımlıyor.

KENDİ TEZİNİ YAZDI

AKP’li bir yazarın Kemal Sunal filmlerine ilişkin “…bu ülkeye zihinsel anlamda yapılmış büyük bir kötülük” çıkışı son günlerde sosyal medyada en çok tartışılan konularından biri haline geldi. Konuya ilişkin birçok yorum yapıldı. Fakat Kemal Sunal filmlerine ilişkin en derli toplu değerlendirmenin yıllar önce yine sanatçının kendisi tarafından yapıldığı unutuldu. Üstelik bu değerlendirme akademik bir değer de taşıyordu. Yarım kalan üniversite eğitimini yıllar sonra Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisan yaparak tamamlayan Kemal Sunal’ın bitirme tezinin konusu kendi filmleriydi. “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” adıyla 1998 yılında bitirilen tezin sonuç bölümünde Kemal Sunal, sanatçı kişiliğini ve filmlerini şöyle açıklıyor:

kemal sunal

TOPLUMSAL SIKINTILARI ANLATTI

“70’li, 80’li ve 90’lı yıllarda Türk halkının yaşadığı ekonomik sorunlar gerçekten çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Bu sorunlar Kemal Sunal filmlerine de yansımıştır. Özellikle sosyal içerikli filmlerin toplumun aksayan yönlerini, halkın da şikayetçi olduğu noktalara paralel olarak ele alıp işlemesi konusu hiç eskimeyen filmlerde rol almasının yanı sıra, gündemi yansıtan filmlerde oynaması, Kemal Sunal filmlerde oynaması, Ecevit’in umut olduğu dönemlerde, ‘Umudumuz Şaban’, Özal döneminde çıkan KDV verginin, ‘Katma Değer Şaban’, Türk halkına öğretilen köşe dönmeciliğin, ‘Köşeyi Dönen Adam’ filmlerinde hızlı değişiminden doğan sancıları ve onlarla çakışan senaryoları görebiliriz.” Halil Burak Öz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s