Çorlu’daki tren kazasının nedeni menfez değil!

menfez corlu

Çorlu’da 8 Temmuz’da 25 kişinin ölümü 340 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasının ana nedeninin medyada ön plana çıkarılan menfez olmadığı anlaşıldı. Kazaya  ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası’nın(İMO) bir rapor yayınladı. Raporda, ölüm ve yaralanmalara neden olan trenin raylardan çıkması olduğu belirtildi. Bunun da ana sebebinin tek başına menfez olmadığı belirtildi. Makinistin menfezin üstünden geçiş sırasında kaynaklanan sesi duyup, normal fren yerine ani seri fren yapmasının raylarda burkulmalara sebep olarak trenin raylardan çıkmasının kazanın ana nedeni olduğu kaydedildi.

Raporda liyakata göre atama yapılmaması ve sorumlulukların yerine getirilmemesi üzerinde durulurken Japonya’da 1964 yılında yapılan ve trenlerin üzerinde 200 kilometre hızla geçtiği demir yolunda şimdiye hiç kaza yaşanmaması örnek gösterildi.

“Yağan yağmurlar dikkate alınarak gerekli olan bakım ve kontrollerin yapılmadığı, bu kazanın sadece en son yağan yağmurlara bağlanmaması gerektiğinin bilinmesini de istiyoruz!” denilen İMO raporunda kazanın nedenlerine ilişkin şu noktaların üzerinde duruldu:

  • Bölgede olaydan önceki günlerde görülen kısa süreli şiddetli yağışlar, yol ve altyapı tesisleri denetiminin sıklaştırılması için önemli bir işaret sayılmalıydı; ancak, bu verinin yeterince değerlendirilmediği anlaşılıyor.
  • Olayda ön planda olan üstündeki dolgu boşalan menfez, trenin raydan çıkmasında doğrudan etkili olmayıp, buradan geçerken şiddetli sarsıntı hisseden makinistlerin seri fren yapmasına neden olmuştur. Trenin normal fren yapması ya da fren uygulamaması halinde, yoluna raydan çıkmadan devam etmesi muhtemeldi.
  • Özel durumlarda treni kısa mesafede durdurmak için uygulanan seri fren, trenin frenleme işlevlerinden biridir. Kurplu kesimlerde (dönemeçlerde) uygulanması güvenlik nedeniyle tavsiye edilmezken, yolun doğru kesimlerinde (aliymanlarda) uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Altyapısı ve üstyapısı yeteri kadar iyi durumda olmayan demiryolu hatlarında uygulanan seri fren, üstyapıda burkulma gibi çeşitli geometrik bozulmalara neden olabilmektedir. Çorlu’daki olayda, uygulanan seri fren raylarda burkulmaya yol açtığı için trenin raydan çıktığı değerlendirilmektedir.
  • Olaydan sonra menfez dolgusunda ve menfezden sonraki hat kesiminde yapılan onarım işlerinin tekniğine uygun yapılmadığı yerinde gözlemlenmiştir. Bu koşullarda, aynı yerde benzer olayların meydana gelmesi kaçınılmazdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s