12 metre yüksekten düşüp sakat kalan teknisyen fabrika müdürüne tazminat ödemeye mahkum edildi

Davacı zengin, davalı yoksulsaoYh9UQMU_400x400
Zenginden yana işler yasa

Davacı yoksul, davalı zenginse
Davalıda kalır yine nizalı arsa

Davacı da davalı da zenginse davada
Özür diler çekilir aradan kadı

Davacı da davalı da yoksulsa, bak,
Sade o zaman işte yerin bulur hak

İstanbul’da bir fabrikada 11 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu sakat kalan teknisyen Cemil Yörür,  yıllar süren hukuki sürecin sonunda haksız duruma düşürülüp üstüne tedbirsizlikten suçlu bulunarak fabrika müdürüne tazminat ödemeye mahkum edilir noktaya getirilmesine sosyal medya üzerinden isyan etti.

“Adalete güvendim suç mu?” diye soran Yörür, twitter hesabından başından geçenleri şu şekilde anlattı:

“Ben serbest meslek çalışan bir teknsiyendim, 11 yıl önce iş kazası sonucu felç oldum,tekerlekli sandalyeye mahkum oldum,evli ve 11 yaşında bir çocuğum var. Beni mge metal adlı firma http://www.mge.com.tr/ (tarih-16.10.2007)telefon hatlarında ve kablolarında arıza var diye çağırdı,eski yerleri İstanbul Sarıyer Ayazağadaydı, fabrikaya gittim ilk tespitimi yaptım ve kabloların fabrikanın çatısından geçtiğini tespit ettim. Fabrika müdürü ve sahibine kabloların çatıdan geçtiğini,çatı sağlam mı diye sordum,fabrika sahibi kabloları oradan çektiklerine göre sağlam demek ki dedi, bende yemekhaneden bir merdiven bulup çatıya çıktım kontrol için,ama çatının anlatıldığı gibi pek sağlam olmadığını anladım. Tam yürüdüğüm yerden geri dönerken,çatıdan 12 metre yüksekten fabrikanın içine çakılmışım, tabi hiç bir şey hatırlamıyorum beni ambulansla Okmeydanı SSK Hastanesi’ne götürmüşler, başımda 7 aylık hamile eşim ameliyat için sedyenin başında beklemiş saatlerce.

CANIYLA UĞRAŞIRKEN MÜDÜR İMZA ATTIRMAYA ÇALIŞMIŞ

Ben boynum kırık, 2 diz kapağım kırık,sol kaval kemiğim 3 yerden kırık,sağ kolum ve sağ başparmağım kırık halde sedyede öylece baygın halde yatarken, fabrika muhasebe müdürü ve Ayazağa’dan 2 polis yanıma gelmiş ve eşime güya ameliyat olabilmem için. İmza atmam gerektiğini söylemişler,fabrika müdürü ve polis kırık elimden tutup imza attırmaya çalışmışlar(imza attırmaya çalıştıkları evrakta benim şikayetçi olmadığıma dair sahte bir tutanak)tabi imza attıramamışlar parmağım kırık olduğu için. Bunun üzerine hastane çevresinde parmak bastırmak için mühür aramışlar bulamamışlar,son çare olarak elimden tutup karalama yapmışlar,eşime size yardım için burdayız diyen fabrika yetkilileri imzayı aldıktan sonra, bir daha dönmemek üzere kaybolmuşlar. Ben 8 saatlik ameliyattan sonra yoğun bakımda 20 gün kaldım,vücudumun yarısı alçı ve sargılı halde aylarca öylece yattım,sol kaval kemiğim 3 yerden kırıldığı için 30 santimlik 2 adet platin bacağımda tam 1 yıl boyunca kaldı,hiç sol tarafıma dönemedim 1 yıl boyunca. Ben hastanedeyken çocuğum oldu,yanında olamadım, birgün olsun kolundan tutup parka götüremedim,okuluna bırakamadım, bir şey istediği zaman alamadım, her hastaneye gittiğimde yine bırakıp gidecekmisin derdi, hasta olduğunda hiç hastaneye götüremedim onu. 6 yıl boyunca hiç iyileşmeyen yatak yarası vardı kalçamda,defalarca ameliyat oldum kapanmadı en son ameliyat olup yara iyileştiğinde baba yaranda iyileşti artık ayağa kalkıp yürüyebilirsin öyle değil mi dedi bende inşallah oğlum dedim ne diyebilirdimki. Beni en çok üzen ve yaralayan baba biz ne kadar şanssız bir aileyiz öyle değil mi der hep, bu beni çok yaralar işte keşke zamanı geri sarıp o kazayı önleyebilsem be oğlum ama bu mümkün değil işte kader diyorum.

GELELİM HUKUK MÜCADELESİNE

Kazadan 2 ay sonra dava açtım MGE metal geliştirme firmasına,çağlayan 11. hukuk dairesinde görüldü davam senelerce,
tabi mahkemede her şey çıktı ortaya,güya davacı olmadığıma dair sahte tutanak, benim ve eşim adına attıkları sahte imzalar. Bilirkişi raporlarında tespit edildi resmi evrakta sahtekarlık ve dolandırıcılık yaptıkları,yinede utanmadan her defasında bilirkişi raporlarına itiraz ettiler,bilirkişi her seferinde sahte raporları verdi ve mahkeme MGE Metal firmasını suçlu buldu. Mahkeme Tazminat ödemeye mahkum etti davayı kazandım,tabi sonra MGE metal davayı temyize götürdü,dosyam yargıtay 13. hukuk dairesinde (hizmet sözleşmesine bakan daire)tam 2.5 yıl incelemede kaldıktan sonra dosyama baktı ve eksik var diyerek çağlayan 11. hukuk mahkemesine gönderdi,mahkeme eksik evrak(temyiz tarihi girilmemiş)tamamlayıp tekrar geri gönderdi,yargıtay 13.hukuk dairesi tekrar bakıp 2 ay sonrasına duruşmalı temyiz tarihi verdi,ve ne olduysa bundan sonra oldu,yargıtay 13. hukuk dairesi 1 hafta sonra yetkisizlik kararı vererek dosyamı yargıtay 15.hukuk dairesine(eser sözleşmesine bakan daire)gönderdi,yargıtay 15.hukuk dairesi,benim dosyamı jet hızıyla inceleyip,20.05.20018 tarihine duruşmalı temyiz tarihi verdi ben ve eşim temyiz duruşması için Ankara’ya gittik.Ben tekerlekli sandalyede hazır bulundum,bizim duruşmamız en son zamana denk geldi,çünkü çok yoğundu,1 başkan ve 4 üye hakimin karşısına dikildik 5 yüksek hakim hepsi beni baştan aşağı süzdü,avukatlar konuştu ben ve eşim tek kelime etmedik,zaman çok darmış öyle dediler. 1 ay sonra yargıtay 15.hukuk dairesi mahkemenin kararına BOZMA kararı verdi,gerekçe ben suçluymuşum,çatı sağlam değilse çıkmamılıymışım, gerekli önlemleri almalıymışım ve sıkı durun fabrika müdürüne tazminat ödemeliymişim,yanlış duymadınız ben tazminat ödemeliymişim. Yargıtay 15.hukuk dairesi GEREKÇELİ son paragrafında şöyle diyor,davacı her ne kadar maddi ve manevi zarara uğrasa da, peki hakim bey bu maddi ve manevi zararı kim ödeyecek, son olarak çağlayan 11.hukuk dairesi,ya benim kararım doğru deyip,dosyayı yargıtay genel kuruluna gönderecek. Ya da yargıtay 15.hukuk dairesinin kararına uyup dosyayı kapatıp beni tazminat ödemeye mahkum edecek. duruşma tarihi 18.09.2018 saat-11:35.

Yörür yurttaşlara seslenerek, “Sizden son ricam LÜTFEN okuyan herkes RT ve paylaşsın etiketlesin. @YorurCemil Her türlü yardımınızı rica ediyorum sizden LÜTFEN sesimi duyun ve duyurun,tek ümidim artık burası kaldı,birde 10 yıldır neden bekledin yazmadın diyenler var, ben yüce TÜRK ADALETİNE güvendim bekledim SUÇ MU?” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s