Scotty ve Uber sürücülerinin aracını bağlayacak trafik yasası yürürlüğe girdi

scotty

Trafik cezalarını artıran kanun bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasa ile ceza miktarları yüzde 80’e varan oranlarda artırırken Uber ve Scotty sürücülerini zor durumda bırakacak bir değişikli de dikkat çekti.

Yasanın 26’ncı maddesine göre izinsiz yolcu taşımacılığı cezası 3 bin 6 TL’den tekrarında katlanarak büyüyecek şekilde 5 bin 10 TL’ye çıkarılırken, araçların da sahibine ve sürücüne bakılmaksızın 60 güne varan süreyle trafikten men edilmesi cezası getirildi. Önceden Uber ve Scotty sürücüleri araçlarını başkalarının üzerine alarak, bağlanmaktan dolayısıyla araçlarının emniyetle anlaşmalı garajlara çekilmesinden kurtuluyorlardı.

YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Yasada yer alan bazı değişiklikler ayrıca şöyle:

Yasayla ayrıca usule aykırı çakar lamba ve siren takılan araçlara bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu aracı kullanan sürücü aracın sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da ceza kesilecek. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilecek. Bunu yerine getirmeyenler 108 lira idari para cezasına çarptırılacak.
Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgelerine el konulacak.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek.

Sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

Tescil belgesi ile tescil plakası almayan ve hurdaya ayrılan araçlarla karayollarına çıkan sürücülere bin 2 lira idari para cezası kesilecek.

Yasa’nın Resmi Gazete’de yayınlanan tamamına ulaşmak için: BURAYA TIKLAYIN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s