Şoven tarihçi İlber Ortaylı, “Aslında Çanakkale geçildi” diyen araştırmacılara kızdı

denizalati

Çanakkale Boğazı’nın 1015’te İngiliz denizaltıları tarafından geçilmesinin bazı araştırmacı yazarlarca “Çanakkale aslında geçildi” şeklinde yansıtılmasına tarihçi İlber Ortaylı çok tepki gösterdi. Capslere konu olacak şekilde konuşan Ortaylı,“Bir takım cahil insanlar aklınca defikasyon yapağım diye böyle numaralar çıkarıyorlar. Öğretmen aklı bu böyle… Bir takım solcu öğretmen aklı. Kim çıkartıyor bunları, abu sabuk şeyler” dedi.

Burhan Felek, “Hayal Belde Üsküdar” adlı eserinde 1915’te Çanakkale Boğazı’ndan geçen İngiliz denizaltılarının Selimiye kışlası civarını topa tuttuğunu yazdı.  Boğaziçi Üniversitesi’nden tarihçi Prof. Zafer Toprak “Toplumsal Tarih” dergisinin Mart 2003 tarihli sayısında Burhan Felek’in anlattıklarını bir adım daha öteye taşıdı. Toprak,  İngiliz denizaltıları E-11 ve E-14’ün Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’nde 1915’te hâkimiyet kurduğunu tarihe ezber bozan bir not olarak düştü. Felek ve Toprak’ın anlattıkları daha sonra birçok yazar tarafından kullanıldı. Sunay Akın kitaplarında yer verdi. Köşe yazarları da “Çanakkale geçilmez” sloganına karşı, “Aslında geçildi” şeklinde yazılar kaleme aldı.

Çağdaş Ses olarak tartışmayı tarih konusunda Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden olan İlber Ortaylı’ya taşıdık. Burhan Felek’in Çanakkale Şavaşı üzerine yazdıkları konusunda Ortaylı, “Burhan Felek İstanbul çocuğu olduğu için… Denizaltılar geçerler her zaman o olabilir ama bu çok bir şey ifade etmez. Uçak da geçer biliyorsun. Çivi attığı, bomba attığı olmuştur. Ahşap binaları yakmışlar falan… Ama bunlar çok değil” şeklinde konuştu.

Ortaylı, denizaltıların Çanakkale Boğazı’ndan geçişinin, “Çanakkale aslında geçildi” şeklinde yorumlanmasını aşağılamayı tercih etti. Ortaylı,“Çanakkale geçilmezle ne alakası var bunun azizim. Zırhlılarla saldırmış geçememiş, karadan saldırmışlar geçememiş. Bir takım cahil insanlar aklınca defikasyon(dışkılama) yapağım diye böyle numaralar çıkarıyorlar. Öğretmen aklı bu böyle… Bir takım solcu öğretmen aklı. Kim çıkartıyor bunları, abuk sabuk şeyler. Bırak bunları… Bunlarla tarih, marih yazılmaz bırak. Bilen yazsın. Askeri teknolojiyi, harp tarihini bilsin. “Çanakkale geçilmez. Yok! Geçildi.” Bana sormayın bu tip şeyleri çok rica ederim” diyerek telefonu yüzümüze kapama nezaketinde bulundu(!) (Bu haber Halil Burak Öz’ün 2016 yılında bir internet haber sitesi için yaptığı haberdir. Konserve niteliğinde olduğu ve eskimediği için burada kullanılmıştır.)

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s