Yeni yapılan villaların Boğaz manzarası için ağaçları kestiler

camliktaagaclari

İstanbul’un akciğeri Sarıyer ilçesinin Kireçburnu mahallesinde kaba inşaatı bitmek üzere olan lüks villaların manzarasını açmak için ağaçlar katledildi.

İstanbul’un Sarıyer İlçesinin en değerli mahallelerinden biri olan Kireçburnu adını  bayan amatör futbol takımınını şampiyonluğuyla ve İstanbul’da dar gelirli yurttaşlar tarafından mesire yeri olarak kullanılan Çamlık denilen alandaki eşsiz manzarasıyla duyurmuştu. Çamlık olarak bilinen alan hem toprak top sahasını hem de ormanlık alanı barındırıyordu. Fakat İstanbul’da halkın ortak kullandığı hemen her güzel yerin kaderini paylaştı.  Önce çamlığın büyük bir bölümü kafeteryalara verilerek sınırlandırıldı. Sonra başka ülkede olsa önlerine açılacak şampiyon kadın futbolcuların ve mahalledeki diğer gençlerin tek top oynayabildiği toprak saha inşaat için kapatıldı. Öğrenildiğine göre nedeni mülkiyeti Hisar Yapı’nın sahibi İbrahim Nejat Bahalıbaba’da olan saha için ansızın yapı ruhsatı alınmasıydı. Sarıyer ve Beykoz’da Boğaz manzaralı alanlara Ön Görünüm Yasası’na göre çivi çakmak yasakken müthiş manzaralı bu alana ne olduysa olmuş İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ansızın boğaz ön görünümde değil, dolayısıyla inşaat yapılabilir kararı çıkarıldı. Böylelikle top sahası şantiye dönüştürülüp kapatılarak, Tuğrul Gültekin’in sahibi olduğu Gültekin Turizm İnşaat Tekstil Ticaret AŞ üstleniciliğinde araziye lüks villalar yapılmaya başlandı. Mahalledeki gençlerin gönlünü almak için de yazılı olmasa da sözlü olarak, “Size de halı saha yapacağız” denildi. Zaman içinde seçim öncesi villaların kaba inşaatı bitme noktasına geldi. Fırsat bu fırsat budama bahanesiyle bir daha yeşillenmeyecek şekilde villaların önünde boğaz manzarasını kapayan ağaçlar kesildi. Ohaberbu.com olarak kimsenin ses çıkarmadığı bu katliamı hava aracımızla görüntüledik. Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.

Capture

Öngörünümde olmadığına ilişkin karar çıkarılan Lotus Vilları’nın manzarası yukarıda görülen fotoğrafta yer aldığı gibidir. Boğaz, yeşil içiçe eşsiz, nezih bir manzara…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s