Çernobil’i biz patlattık diye Nokta dergisine 1988 yılında röportaj veren Menzil tarikatına bağlı hoca

hburakozmanset

Nokta dergisinin 1988 yılında yayınlanan sayısında Sivaslı Hoca tarafından Çernobil’i müritlerinin dualarını kabul eden Menzil şeyhi Raşit Erol’un patlattığı iddia edilmişti.

HBO’da yayınlanan Chernobyl dizisiyle 4 bin kişinin ölümüne yol açan, 7 milyondan fazla insanın etkilendiği tarihin en büyük nükleer felaketi tekrar gündeme geldi. Facianın ilk yıllarında(halen görülüyor) Türkiye’de etkilerinin görülmesi nedeniyle Çernobil uzun süre gündemde kaldı. Hemen her kesimde faciaya ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Bunların arasında bugünün Türkiye’sinde özellikle sağlık alanda devlet kadroları içinde geniş yere sahip Menzil tarikatının müritleri, hocaları da vardı. 1986’da gerçekleşen tarihin en büyük nükleer faciası Çernobil hakkında 1988 yılında Nokta dergisine röportaj veren Sivaslı Hoca olarak bilinen Selahattin Özdenmez, patlamayı dualarını kabul eden Menzil Şeyhi Raşit Erol’un gerçekleştiğini öne sürmüştü.

Başbakan Özal’a kızan Menzil müritlerinin şeyhlerine duası sonucu Chernobyl Nükleer Santralı’nın  patladığını öne süren Özdenmez, Nokta dergisine verdiği röportajın ilgili bölümlerinde şunları söylüyor:

“Hangi tarikata mensupsunuz?

“Biz Allah’ın evliyalarıyız, Taa Filipinler’in dağlarından tutun, Arkansas kıyılarına, Miami’nin sayfiyelerine kadar genişiz. Adıyamanlı Şeyh Reşit Erol Efendi Hazretleri bütün dünyayı tutmuştur.

“Çalışmalarınız engellemelerle karşılaşıyor mu?

Özdönmez: “Bizi politikayla bölmek istiyorlar. Seçimlerden önce mescidimiz bunlarla dolup taşmaya başladı. Politikacılar, CIA, MİT, MOSSAD ajanları geliyorlardı oy için. Dedik, ‘kardeşim bizi rahatsız etmeyin, kafamızı bozmayın. Kafamızı bozarsanız sizin Challanger’ınızı düşürüz ha. Uzaymekiği mi ne diyorlar ona. Dedim, ‘Vallahi billahi, bizim Şeyh Hazretleri’nde hatırımız vardır, ondan izin ve müsaade alırızı o sizin Challenger’ınızın kıçına bir tornavida dürtüverir, vallahi düşürürüz. Haberiniz olsun da içine şimdiden insan bindirmeyin yazık olur…’

“Allah Allah! Sonra ne oldu?

“Sonra böyle baktılar aynen sizin baktığınız gibi. Dediler ki, ‘Selahattin Hoca dedikleri kadar kontak bir adam.’ Hatta ‘İtin duası kabul olsaydı gökten kemik yağar.’ dediler ve inanmadılar.

“Daha sonra?

“Baskılar daha arttı. 1. Şube memurları sürekli gelip araştırma yapıyor, acaba bunların teşkilatı nedir diye. Bu arada Challenger’ın uçuşu tehir oldu. Feci azıttı bu Amerikalı, boğazımızı sıkıyor, bizi öldürmek üzere.’ Dedim. ‘Eğer benim Şeyhimsen, beni yalancı çıkarmazsın. Herkes beni kafadan kontak sanıyor, yalancı diyorlar. Ben bu işe razı değilim. Ya benden vazgeçeceksin ya bu Challenger’dan. Kıçına tornavidayı takıp düşüreceksin.’ Ve sonra aynen düştü. Amerikalıya söylüyorum bu defa Titan’ı uçurmaya çalışıyorsunuz, Titan’ınızı da düşürürüz ha!…

“Böyle Challenger’ın düşürülmesi gibi başka vukuatınız var mı?

Var. Gene o günlerde başbakanın reklamı mescidin içine kadar girmişti, herkes onu konuşuyor. Bizi hâlâ politikayla bölmeye uğraşıyorlar. Televizyonda’da başbakan çıkıyor, barajlar, göller önünde görünüyor. Ulan dedim, kafamızı bozmayın terbiyesizler biz size öyle bir yaparız ki, Allah gökten sıcak yağmur yağdırır. Sizin o barajlarınız, kanallarınız bir işe yaramaz, meyveleri sebzeleri yiyemezsiniz. Dinlemediler. Dinini ve donunu(böyle yazıyor dergide) yaşamak isteyenlere engel olmayın dedik. Cumayı kıldık, Şeyh Hazretleri’ne  dünya senin avuçlarında bir inci tanesi gibi bizim dileğimizi gerçekleştir’ dedik. İşte sonra Çernobil santralı patladı gördünüz.

“E, yazık değil mi o kadar insan öldü. Günahsız, suçsuz halk, yaşlı kadınlar, çocuklar… Acımadınız mı hiç?

“Bize ne? Bir fatura vardır ve ödenecektir mutlaka. Ya sen ödeyeceksin, ya ben… Filistin’dekilerin, Arabistan’da yavaş yavaş masonlaştırılanların ne günahı vardı? Ölüp ölüp gidiyorlar. Kim ölmeyecek? Ahirette ölme erkeksen. Niye yazık onlara? Nasıl olsa ölecekler. Ben ne yapayım falan kocakarı, filan çocuk ölmüş. Ben kasten öldürmüyorum ki onu.”

Özdönmez’in, Çernobil nükleer santralini patlattığını ileri sürdüğü ve 165 milyon galaksinin başında yer aldığını iddia ettiği şeyhi Reşit Erol, 1991 yılında bir müridinin kimyasal sıvıyla yaptığı şırıngalı saldırı sonucu ağır yaralanıp bir süre sonra öldü. Menzil tarikatı bugün Türkiye’de özellikle sağlık alanında devlet organları içinde önemli sayılarda müride sahip bulunuyor…

Son söz olarak, şeyhin bu şekilde ölümüyle kimyasalla radyasyonu eşdeğer tutarak Çernobil arasında bağlantı kuracak zekaya sahip Türkiye’de bir hayli insan olduğundan şüphemiz yok tıpkı diğer yanda SSCB bürokrasisinin hatalarını aklamaya ve nükleer enerjiyi savunma gafletinde bulunma heveslilerinin olduğunu bilmemiz gibi… Halil Burak Öz

Röportajın tamamını aşağıdaki fotoğrafta bulabilirsiniz:

hburakoz

Reklamlar

Çernobil’i biz patlattık diye Nokta dergisine 1988 yılında röportaj veren Menzil tarikatına bağlı hoca” üzerine 2 yorum

  1. Bakın bu hoca ne diyor? titan füzesinide düşüreceğiz diyor. Bununla neden meşgul olmuyorsunuz?
    Titan mekiğinin bu röportajdan sonra düştüğünü göreceksiniz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s