Yurt gazetesinde patronaj Ali Avcu sigortasız, haftalık izinsiz eleman çalıştırıyor

ali avcu, yurt, durdu özpolat, kağıthane, chp, avcu, samsun, toplumsal
ali avcu, yurt, durdu özpolat, kağıthane, chp, avcu, samsun, toplumsal

Yurt’un başındaki Ali Avcu sosyal medyada solcu geçiniyor ama gazetedeki editörleri haftalık izin vermeden çalıştırdığı gibi AKP yasalarının bile gerisinde bir zihniyetle deneme süresinde sigorta yapılmayacağını iddia ediyor

Birçok gazetecinin emeğinin karşılığını alamayarak mağdur olduğu Durdu Özpolat’ın Yurt gazetesinin başında yer alan Toplumsal Yayıncılık patronu Ali Avcu, batık gazetenin eski yöneticilerine rahmet okutuyor. 2010’da başladığı gazetecilikte kısa sürede yayın sahipliğine ve genel yayın yönetmenliğine yükselen 49 yaşındaki Avcu, Yurt gazetesine yeni başlayan çalışanını, işe başlamasının 5’inci günü olmasına karşın halen sigorta başlangıcının yapılmamasına itiraz ettiği için kovdu.

YASAL HAKKINI ARAYINCA KÖTÜ OLDU…

Yurt gazetesinde 1 Ağustos’ta çalışmaya başlayan, daha önce sarı basın kartı sahibi bir gazeteci, 5 Ağustos tarihinde Alo 170’i arayıp halen sigorta başlangıcının yapılmadığını öğrendi. Bunun üzerine, öğle saatlerinde gazeteye gelen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Avcu’ya sigorta başlangıcının yapılmamasının nedenini sordu. Yeniden basın kartı almak için biran önce mesleğe geri dönüş başvurusunda bulunmak isteyen çalışanın sorusu karşısında sinirlenen Avcu, muhasebe sorumlusunun,  ameliyat olduğunu iddia ederek birkaç gündür hastanede olduğunu, böyle durumdaki insandan bir şey istenmeyeceğini öne sürdü. Çalışan Halil Burak Öz ise şirketin birkaç gün önce basur ameliyatı olduğu söylenen muhasebe sorumlusunun yardımcılarıyla ya da dizüstü bilgisayarından basit bir interaktif işlem olan sigorta girişini yapabileceğini ifade etti. Ali Avcu, bunu kendisine bir karşı çıkış olarak algıladı. Yasal zorunluluğu hatırlatan ve  hakkını arayan çalışanı garip davranmakla hatta trajikomik biçimde anlayışsızlıkla suçladı. Olay gazetenin baskı saatinin yaklaşması ve haberlerin başka gazetelerin internet sitelerinden toplanmasına yoğunlaşıldığı için kısa süreliğine bu şekilde yatıştı.

aliavcu

AVCU: DENEME SÜRESİNDE SİGORTA YAPILMAZ

Fakat Ali Avcu gerginliği üzerinden atamadı. Bir gazete çalışanının sigorta başlangıcını sorgulamasını içine sindiremediği anlaşılan Ali Avcu ertesi gün Halil Burak Öz’ü işe geldiğinde odasına çağırarak, “Kaç gün çalıştın?” diye sordu. Altı gün cevabını almasının üzerine, “Sen daha deneme süresindeydin. (Daha önce 212’li çalışan biri için deneme süresi uygulanamaz. Avcu haliyle bunu da bilmiyor.) Deneme süresinde sigorta yapılmaz. Burası maddi sorunları olan bir yer. Yarın öbür gün maaş geç yatınca, yatmayınca da sorun çıkarırsın. Seninle sorun yaşarız. Ben seninle başka bir yerde karşılaştığımda selamlaşamayacak durumda olmak istemem.” diyerek  Öz’ü  işe başlamasının 6’ncı günü sigortası yapılmadan ve hiçbir ödeme yapmadan kovdu. İşsiz kalan gazeteci eşyalarını toplayıp, “Burası emek düşmanı bir yer” diyerek gazete binasından çıktı. Gazeteden sansür nedeniyle geçen ay istifa eden gazeteci Baran Furkan Gül de yaptığı açıklamada sigortasının ilk ay yapılmadığını ve maaşını alamadığını  ve izinsiz çalıştırıldığını kaydetmişti.  İşyerinde bir editör ile bir sayfa operatörü ise halen sigortasız çalışmaya devam ediyor. Gazetede çalışmaya devam 6 kişinin tamamının ise maaş alacakları bulunuyor.

YASAYI BİLMİYOR, UYDURUYOR

Deneme süresinde sigorta yapılmayacağını öne sürecek kadar bilgisiz olan Ali Avcu’ okumayı sevmeden nasıl öğrenecek bilmiyoruz ama biz gene de kamu yararı için bilgi verelim. Bu işler öyle cep telefonu çalınan insanların izinsiz adını, yazdıklarını kullanıp “Pişmiş tavuk yedi…” başlığıyla ilkokul kompozisyon yarışması düzeyinde yazılan köşe yazılarından toplanarak oluşturulan kitabımsılarda olduğu gibi özel hayatın gizliliğini ihlal eden yasaları çiğnemeye benzemez. İş Yasaları ve müeyyideleri açık. 12 Eylül cuntası, 20 yıldır AKP tarafından oluşturulan hükumetler tarafından dahi  İş Yasası’nda yer alan işçinin işe başladığı gün sigorta başlangıcının yapılması gerekli ve yasal bir zorunluluk olmasını hükme bağlayan maddelere dokunulmadı. Bu zorunluluk ağır cezai yaptırımlarıyla birlikte yürürlükte bulunuyor ve bulunmaya da devam edecek, çünkü aksi düşünülemez. Yazık ki bunun hakkında bile malumat sahibi olmayanlar gazetelerin başına geçip bir de solcu olarak kendilerini tanımlıyorlar. Uğur Mumcu’nun kemikleri titriyordur. Maalesef okumadan fikir sahibi olmayı bırakın artık iş yasaları bile okunmadan “solcu gazeteci” olunduğu iddia ediliyor…

SARI SENDİKA TGS SATMIŞTI

Bunların dışında sarı basın kartı almak için olmasa da sendika üyeliği konusunda Yurt gazetesinin sigorta girişinde de sorun olduğu bilgisi edinildi. Oysaki Yurt gazetesinde birkaç yıl önce Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) örgütlenmiş hatta toplu iş sözleşmesi yapılmıştı. Fakat Evrensel’in reklamcısı Başkan Gökhan Durmuş ile Genel Sekreter Aydınlıkçı İlkay Akkaya yönetimindeki TGS, sarı sendika zihniyetiyle patron Durdu Özpolat’la yapılan sözleşme sonrası çalışanların haklarını savunmamış ve Yurt’u kendi haline bırakmıştı. Bu süreçte çalışanların sendikaya üye olmasını engelleyen şekilde büro iş kolundan sigorta girişi yapılmasına bile engel olunmadı. Bu yüzden sarı sendika TGS’ye Yurt’un eski ve şimdiki çalışanlarında büyük bir öfke var.

Editörün notu: Dilek Dindar gibi olur

Türkiye’de kayırmacılık nedeniyle hiç alakasız insanların olmaması gereken yerleri işgal etmesine alışkınız. Maalesef CHP üzerinden sola da sirayet etti bu… Yani demem o ki, İnsanhaber adlı sitede yıllarca gazetecileri sigortasız çalıştırıp, mobbing yapıp, hemen hemen hepsini ihbarsız, tazminatsız işten çıkaran Dilek Dindar benzeri Ali Avcu da ileride Emek Hayat benzeri bir programla karşınıza çıkarsa hiç şaşırmam.

Ahmet Şık’ın “TGS basın özgürlüğü için mücadele eder görünürken yöneticilerinden birisi basın özgürlüğünü gömen davada mezar kazıcılığı yaptı.” dediği haber için tıklayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s