Türkiye’de bu aşılar bitti mi?

asi

Egzotik ülkelere gidecek yurttaşlar Türkiye’de belli aşılar kalmadığından sağlığını riske atarak yurt dışına gitme durumunda kalıyorlar.

Türkiye’den Kenya, Hindistan, Filipinler, Etiyopya, Bangladeş gibi bulaşıcı hastalık riski taşıyan ülkelere gideceklerin koruyucu önlem olarak belli aşıları vurulması gerekiyor. Bunun içinde prosedürde Seyahat Sağlık Merkezi’nden her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına tıbbi yardımda bulunuluyor. Fakat kağıt üstünde böyle olsa da fiiliyatta işlemiyor. Çünkü aşı yok! Bunun somut örneği geçtiğimiz günlerde bir yurttaşın başına geldi.

İstanbul’da bir yurttaş Hindistan’a yapacağı yolculuk öncesi İstanbul Seyahat Sağlık Merkezi’ne başvurarak tıbbi yardım istedi. Merkezdeki görevli hemşire yurttaşa Hindistan’ın kirli sular nedeniyle Tifo, Hepatit A ve ayrıca Hepatit B riski taşıdığı, bu hastalıklara karşı aşı yaptırırsa iyi olacağını söylendi. Fakat zurnanın zırt dediği nokta burası oldu. Önce merkezdeki hemşire tarafından Türkiye’de Tifo aşısı kalmadığı, bu yüzden de bu aşıyı vuramayacağı bildirildi. Sonra hepatit A-B aşılarının ise aile hekimlerince vurulacağı bilgisi aktarıldı.

Yurttaş bunun üzerine aile hekiminin yolunu tuttu. Lakin burada da aile hekiminden tarafından yurttaşa Sağlık Bakanlığının yalnız çocuklara yetecek kadar Hepatit B aşısını aile hekimlerine verdiği yanıtını aldı.

TEK KORUYUCU SİNEK KOVUCU

Aile hekimi ayrıca Hepatit A aşısının da ellerinde bulunmadığını belirterek ancak yurttaş tarafından eczaneden temin edilirse aşının vurulabileceği bilgisin verdi. Yurttaş bunun üzerine 3 aşıdan biri olan bari Hepatit A’yı vurulayım düşüncesiyle eczanenin yolunu tuttu. Ama burada da Hepatit A aşısının İstanbul’da hiçbir ecza deposunda kalmadığı karşılığını öğrendi.

Böylelikle söz konusun yurttaş, yurt dışına egzotik ülkelere giden birçok T.C vatandaşı gibi Seyahat Sağlık Merkezi’nden kendisine verilen tek yararlı bilgi, aşısı olmayan sıtmaya karşı vücuduna sinek kovucu sürmesi tavsiyesi dışında bir tıbbi yardım alamadı.

Bu durum aynı zamanda Türkiye’deki aşı ihtiyacının karşılanamaz bir noktada olduğunu da gözler önüne serdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s